Czym zajmuje się gastroenterolog i jakie choroby leczy?

Czym zajmuje się gastroenterolog i jakie choroby leczy?

Zastanawiasz się, czym zajmuje się gastroenterolog? Lekarza tej specjalizacji nazywa się również gastrologiem. Głównym obszarem zainteresowań gastroenterologii jest funkcjonowanie oraz choroby układu pokarmowego. Gastroenterolog Wrocław to lekarz, który zajmie się diagnozą takich chorób jak refluks żołądkowy, wrzody czy przewlekłe choroby jelit.

Czym zajmuje się gastroenterolog i jakie choroby leczy?

Specjalizacji lekarskich jest naprawdę wiele – nic więc dziwnego, że w przypadku niektórych z nich nie zawsze wiemy, czego dotyczą. Tak właśnie może być w przypadku gastroenterologii. O wiele częściej lekarz tej specjalizacji nazywany jest gastrologiem – takiej właśnie nazwy najczęściej używa się na co dzień. Do takiego lekarza wybierają się przede wszystkim pacjenci, którzy odczuwają dolegliwości związane z nieprawidłowym działaniem układu pokarmowego. Zadaniem gastroenterologa jest sprawdzenie, co stanowi przyczynę złego samopoczucia. Zwykle wymaga to wykonania nieco poważniejszych badań. Czym zajmuje się gastroenterolog Wrocław i z jakimi objawami warto się do niego zwrócić? Sprawdź nasz artykuł.

Jakie choroby leczy gastroenterolog Wrocław?

Gastroenterolog Wrocław to lekarz, który zajmuje się chorobami układu pokarmowego, czyli takimi, które występują w obrębie żołądka, jelit, przełyku, trzustki czy wątroby. Do takich schorzeń zalicza się m.in. chorobę refluksową przełyku, zapalenie żołądka i dwunastnicy, chorobę Leśniowskiego-Crohna, czy zapalenie i marskość wątroby. Zadaniem gastroenterologa jest przede wszystkim postawienie właściwej diagnozy oraz wyznaczenie kierunków leczenia w przypadku wszelkich stanów zapalnych, chorób autoimmunologicznych, nowotworowych i wielu innych. Do gastrologa warto udać się, jeśli odczuwamy przewlekłe bóle brzucha, a także doskwierają nam biegunki, zaparcia lub wymioty.

Jak badania wykonywane są w związku z wizytą u gastroenterologa?

Aby postawić poprawną diagnozę, gastroenterolog Wrocław zwykle musi w dokładny sposób zbadać obszar, w jakim zauważane są nieprawidłowości funkcjonowania. Często pacjenci kierowani są na badania endoskopowe, takie jak kolonoskopia czy gastroskopia. Pomocne mogą się również okazać badania flory jelitowej, takie jak testy oddechowe wodorowo-metanowe czy diagnostyka zespołów przerostu flory jelitowej. Po wizycie u gastroenterologa możemy również spodziewać się konieczności udania się na badania odbytu, np. manometrii anorektalnej czy badania biofeedback. Każde z nich ma jednak na celu wykrycie chorób, które mogą być nie tylko uciążliwe, ale również zagrażać naszemu życiu, dlatego nie warto się ich obawiać. Gastroenterolog Wrocław sprawi, że problemy z żołądkiem odejdą w niepamięć.

naturalne kosmetyki

Jak właściwie zadbać o wrażliwą cerę?

Zadbanie o wrażliwą cerę to nie tylko kwestia kosmetyków, ale również świadomości codziennych nawyków. Wymaga precyzyjnego zrozumienia potrzeb skóry oraz…

Woda gazowana – niekoniecznie zdrowa?

Woda gazowana jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie, ale czy jest tak zdrowa, jak nam się wydaje? Wielu z…

Zakwaszanie organizmu: objawy i skutki niedoboru zasadowości

Zakwaszanie organizmu: objawy i skutki niedoboru zasadowości Zakwaszanie organizmu to coraz powszechniejszy problem zdrowotny. W artykule tym omówimy, jakie są…