Zgubiony portfel – co zrobić w takiej sytuacji?

Zgubiony portfel – co zrobić w takiej sytuacji?

Każdemu z nas czasem zdarza się coś zgubić – czasem są to klucze do mieszkania a w innej sytuacji portfel. Jeśli przez swoją nieuwagę lub zwykłego pecha zgubiłeś portfel z dokumentami, to nie powinieneś ignorować takiej sytuacji. Później może okazać się, że trafił on w niepowołane ręce i został wykorzystany np. do zaciągnięcia pożyczki na Twoje dane. Razem ze https://splatakredytow.pl/ podpowiadamy co zrobić po zgubieniu portfela, aby nie dopuścić do nieprzyjemnych konsekwencji.

Uspokój się

Oczywiście dla każdego z nas zgubienie portfela będzie sytuacją stresową, w szczególności, gdy znajdowały się w nim pieniądze oraz dokumenty. Nie należy jednak popadać w panikę, ponieważ nic to nie da. Postaraj się uspokoić i na samym początku przeanalizuj, co mogło stać się z Twoją własnością. Jeśli nie ma go w żadnym miejscu, które odwiedzałeś w ciągu ostatnich godzin, to zacznij działać. Szybka, ale opanowana reakcja może sprawić, że unikniesz jakichkolwiek negatywnych konsekwencji. Osoba, która celowo ukradła Twój portfel, najprawdopodobniej nie wykorzysta Twoich dokumentów od razu. Daje Ci to trochę cennego czasu, aby zastrzec dokumenty.

Zastrzeż dokumenty

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest zgłoszenie utraty dowodu osobistego w urzędzie gminy. Możesz to zrobić osobiście lub przez internet. Możesz też zastrzec swój dokument w Systemie Dokumenty Zastrzeżone. Możesz to zrobić np. za pomocą banku. Jeśli to zrobisz, to osoba, która weszła w posiadanie takiego dokumentu, nie będzie mogła go wykorzystać, chociażby w firmie pożyczkowej czy sieci komórkowej. Jeśli masz podejrzenie, że Twój portfel nie został zgubiony a skradziony, to powinieneś zgłosić to na policję. Dokument, który potwierdza, złożenie doniesienia może Ci się przydać, gdy oszust zdążył się pod Ciebie podszyć w firmie pożyczkowej lub w innym miejscu.

Sprawdź czy ktoś nie korzysta z Twoich dokumentów

Po zgubieniu dokumentów nawet jeśli je zastrzegłeś, powinieneś monitorować czy ktoś z nich nie korzysta. Może do tego dojść dopiero po jakimś czasie, gdy już zapomnisz o przykrej sytuacji. To czy ktoś korzysta z Twoich dokumentów, możesz sprawdzić poprzez raport BIK lub wykupić usługę Alert BIK. W momencie, gdy ktoś będzie sprawdzał w bazie informacje na Twój temat, zostaniesz o tym powiadomiony przez maila lub SMS-a.

Podsumowując, jeśli szybko zareagujesz na brak dokumentów, to istnieje małe prawdopodobieństwo, że ktoś się nimi posłuży w nieodpowiedni sposób. Zadbaj jednak o to, aby nie dopuszczać do takiej sytuacji, ponieważ powoduje ona niepotrzebny stres i ryzyko.