Jak uzyskać kredyt dla zadłużonych?

Jak uzyskać kredyt dla zadłużonych?

Długi są problemem wielu osób. Jeśli nie spłaca się ich w terminie, można trafić na listę dłużników. To z kolei powoduje powstanie wielu ograniczeń dotyczących zaciągania kolejnych zobowiązań na spłatę długów. Istnieje jednak deska ratunku, dzięki której spłata poprzednich zobowiązań jest możliwa. Jest to kredyt dla zadłużonych, który w swojej ofercie mają niektóre instytucje.

Kiedy ma miejsce zadłużenie? 

Osoba staje się zadłużona wtedy, gdy zaciąga pożyczkę lub kredyt w banku bądź w instytucji pożyczkowej. Problemy powstają dopiero wtedy, gdy pojawiają się trudności z terminową spłatą swoich zobowiązań. Należy oczywiście wiedzieć, że zadłużenie nie jest wyłącznie wynikiem nieuiszczania rat kredytu. Powstaje ono także wtedy, gdy nie opłacamy innych należności, takich jak rachunki, mandaty czy alimenty.

Dłużnicy nie spłacający swoich długów po jakimś czasie są wpisywani na listy dłużników, np. KRD (Krajowy Rejestr Długów). Osobną konsekwencją jest również obniżenie scoringu w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli posiadamy negatywną historię kredytową, banki wiedzą, że jesteśmy klientem niewiarygodnym i z pewnością nie udzielą nam dodatkowych pożyczek czy kredytów. W takich przypadkach osoby zadłużone potrzebujące zastrzyku gotówki muszą szukać innego rozwiązania.

Tutaj z pomocą przychodzi kredyt dla zadłużonych. Udzielane są one przez instytucje pozabankowe osobom nie posiadającym zdolności kredytowej. Instytucje tego typu stawiają swoim klientom mniej wymagań –  np. nie prześwietlają tak dokładnie baz dłużników. Wszystko jest jednak uzależnione od polityki konkretnego podmiotu oraz dokładnej sytuacji danego konsumenta. Jednak pożyczka bez zdolności kredytowej jest jak najbardziej realna.

Jak dostać kredyt dla zadłużonych?

Uzyskanie kredytu dla zadłużonych od banku nie jest łatwe – w wielu przypadkach jest to w istocie niemożliwe. Zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego, banki zobowiązane są do dokładnego określania zdolności kredytowej każdego klienta zainteresowanego kredytem lub pożyczką. Każdy bank dokładnie weryfikuje źródła i stałość otrzymywanych przez wnioskującego dochodów – preferowaną formą jest umowa o pracę na czas nieokreślony.

Znacznie łatwiej jest uzyskać kredyt tego typu od firm pozabankowych – można go otrzymać nawet wtedy, gdy trwa przeciw nam postępowanie komornicze. Firmy pożyczkowe mogą udzielać kredytów dla zadłużonych, ponieważ polskie prawo daje im dowolność w kwestii określania zdolności kredytowej klientów. Instytucje tego typu, które funkcjonują na rynku stosują własne procedury – niektóre z nich są bardzo elastyczne pod tym względem, dzięki czemu można uzyskać gotówkę na spłatę swoich poprzednich zobowiązań.