Życie po rozwodzie – jak sobie radzić? Rozwód a kredyt

Rozwód to dla większości osób smutne i traumatyczne przeżycie. To nowy etap w życiu, który może stanowić furtkę do czegoś lepszego, jednak nie zawsze na początku zdajemy sobie z tego sprawę. Żal, rozgoryczenie i złość to tylko część z negatywnych emocji, jakie mogą nam towarzyszyć po rozstaniu. Nie należy się jednak poddawać i trzeba ułożyć swoje życie na nowo. Jak porazić sobie z rozwodem i uporządkować uczucia? Podpowiadamy.

Nie tłamś emocji

Wspomniane wcześniej uczucie żalu i smutku potrafią naprawdę boleć, dlatego nie trzymaj ich w sobie i daj upust emocjom. Jeśli masz ochotę płakać – zrób to, to samo tyczy się krzyku. Wieczór, który spędzisz, płacząc w poduszkę, lub krzycząc w sufit, potrafi być oczyszczający i sprawi, że następnego dnia poczujesz się lżej. Rozwód może być naprawdę bolesnym doświadczeniem i po prostu trzeba przetrwać ten trudny okres. Skrywanie w sobie złych emocji Ci jednak w tym nie pomoże i powinieneś się ich pozbywać. Spotkaj się z bliską osobą, z którą zawsze możesz szczerze porozmawiać i zwierz się jej z trudnych emocji. Nie trać czasu na rozpamiętywanie pięknych chwil z małżeństwa i podejdź racjonalnie do tego, czemu związek się rozpadł i jakie nowe możliwości Ci to daje.

Daj sobie pomóc

Po rozwodzie skorzystaj z pomocy bliskich, którzy się o Ciebie martwią. To nie jest najlepszy czas, żebyś całe dnie przesiadywał samotnie w domu – wręcz przeciwnie. Po rozwodzie możesz bardziej niż zawsze potrzebować towarzystwa, które pozwoli Ci zapomnieć o smutnej sytuacji. Spotkania z rodziną i przyjaciółmi, a także praca i kontakt ze współpracownikami może działać kojąco i da Ci choć na chwilę zapomnieć o rozwodzie. Czasem jednak rozmowa z bliską osobą nie pomaga, problem jest znacznie głębszy, niż mogło się wydawać na początku. Jeśli czujesz, że jesteś na skraju depresji i rozmowy z bliskimi nie pomagają Ci tak jakbyś tego chciał, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Rozmowa z psychologiem lub psychoterapeutą wcale nie jest czymś wstydliwym i warto to zrobić, jeśli nie jesteś samodzielnie w stanie poukładać swoich uczuć.

Zacznij zmiany i dopilnuj formalności

Jeśli poczujesz się już nieco lepiej, to możesz wprowadzić do swojego życia nową rutynę. Po rozwodzie nawet poranne picie kawy może Ci się kojarzyć z byłym małżeństwem. Aby tego uniknąć, zmień swoje przyzwyczajenia i próbuj nowych rzeczy. Jeśli czujesz się już wystarczająco na siłach, możesz też zadbać o ostatnie formalności, które musisz załatwić w obecności byłego współmałżonka. Rozwód a kredyt może być jedną z najbardziej wymagających formalności do załatwienia. Musisz wraz z drugim kredytobiorcą – byłym mężem lub żoną iść do banku i dowiedzieć się co robi się, gdy jest rozwód a kredyt np. hipoteczny dalej nie został spłacony.