O tym pamiętaj jeżeli zakładasz lokatę

O tym pamiętaj jeżeli zakładasz lokatę

Lokata jest doskonałym pomysłem dla osób, które nie mają zielonego pojęcia co zrobić ze swoimi oszczędnościami. Z pewnością nie ma najmniejszego sensu, by leżały one w domu, ponieważ o wiele lepszym pomysłem jest założenie lokaty, na której nasze pieniądze same na siebie zarabiają – a my nie musimy kompletnie nic z tym robić. Tak więc pieniądze ulokowane na lokacie mogą nam przynieść stały i pewny zysk.

Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu lokaty?

Oczywiście na oprocentowanie. To właśnie od oprocentowania zależy wysokość naszych odsetek. Naturalnie wyższe oprocentowanie wiąże się z większymi zyskami. Ważny jest także sposób naliczania odsetek i to czy oprocentowanie lokaty może ulec zmianie podczas jej trwania.
Możemy także zastanowić się nad tym czy istnieje możliwość negocjacji oprocentowania. Zazwyczaj przy naprawdę dużych kwotach bank proponuje lokaty negocjowane, ponieważ jest to oczywiście również duży zysk dla placówki bankowej.

Wiele lokat zawiera także określoną wpłatę minimalną. Z pewnością warto zorientować się ile taka wpłata wynosi i czy można liczyć na zwiększenie oprocentowania jeśli wpłaci się więcej.
Powinniśmy także dowiedzieć się czy po zakończeniu lokaty jest ona automatycznie odnawialna, czy też nie.

Rozmawiając z konsultantem w banku nie zapomnijmy także zapytać się o skutki zerwania umowy przed czasem. Najczęściej konsekwencją jest utrata całości bądź części odsetek, jednak coraz więcej banków wprowadza oferty lokat, które nie są obciążone takimi konsekwencjami.

Prócz tego możemy również dowiedzieć się o tym jaka jest dostępna waluta lokaty. Obecnie wiele placówek bankowych oferuje swoim klientom lokaty dwuwalutowe, które działają na równie korzystnych zasadach co zwykłe lokaty terminowe.
Lokaty bankowe zakładane są na różne terminy. Podczas rozmowy z konsultantem warto także dowiedzieć się czy mamy do wyboru kilka terminów trwania lokaty.

Gdzie szukać informacji o lokatach?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej informacje takie możemy uzyskać od konsultanta w placówce bankowej. Najlepiej odpowie on na nasze pytania i pomoże nam wybrać najlepszą i najkorzystniejszą lokatę dla siebie. Nie powinniśmy więc obawiać się takiej rozmowy i zadawania pytań, ponieważ jako klienci mamy do tego pełne prawo. Jednak wiele informacji na temat interesujących nas lokat możemy znaleźć między innymi w Internecie. Szczególnie warto spojrzeć na aktualny ranking lokat. Takie zestawienia z pewnością pomogą nam wybrać najlepsze lokaty, które spełnią nasze oczekiwania.