Kredyt refinansowy – co można dzięki niemu zyskać?

Oferty kredytów https://zwolen.habzafinanse.com.pl/ są bardzo zmienne – jednego dnia możemy natrafić na świetną okazję, innego dostępne będą jedynie znacznie bardziej niekorzystne opcje. W przypadku kredytów krótkoterminowych nie powinno to być dla nas bardzo odczuwalne. Inaczej jest z kredytem hipotecznym, który zaciągamy na bardzo długi okres, bowiem nawet do 35 lat (w przeszłości udzielano także kredytów na mieszkanie na 40 lub 50 lat). Przez tak długi czas możemy niemal mieć pewność, że na rynku usług finansowych zajdą jakieś zmiany. Może okazać się, że nasz kredyt hipoteczny, który w momencie zawierania go był bardzo opłacalny, nie dorasta do pięt obecnym ofertom. W tym momencie możemy poczuć się bardzo zrezygnowani – oto inni mają możliwość płacić za taką samą kwotę o tyle mniej, a my utknęliśmy na tyle lat z wysokimi ratami. Okazuje się, że niekoniecznie. Rozwiązaniem naszego problemu może być kredyt refinansowy. Tylko kredyt refinansowy co to jest? Czy rzeczywiście warto go zaciągać?

Czym jest kredyt refinansowy?

Jest to wciąż stosunkowo mało znany termin, nic więc dziwnego, że tak wiele osób często pyta kredyt refinansowy co to. Kredyt refinansowy można zdefiniować jako taki, który pozwala nam przenieść nasze zadłużenie z jednego banku do drugiego, tak jakbyśmy przenosili numer telefonu. Zasada jego działania jest bardzo prosta – po prostu zaciągamy nowy kredyt, spłacamy nim stary i cieszymy się lepszymi warunkami. To właśnie lepsze warunki są główną pokusą do zainteresowania się tego typu kredytem. Ofert kredytów refinansowych na rynku jest stosunkowo dużo, więc z całą pewnością jest w czym wybierać. Co ciekawe, refinansowania kredytu można dokonywać nawet kilkakrotnie na tym samym zadłużeniu.

Czy refinansowanie kredytu hipotecznego się opłaca?

Żeby móc odpowiedzieć na to pytanie, przede wszystkim musimy najpierw zweryfikować, jak nasz obecny kredyt ma się do tych oferowanych obecnie. Może okazać się, że warunki zmieniły się jedynie niewiele na lepsze lub wręcz całkowicie na gorsze. W takim przypadku z pewnością refinansowanie kredytu nie będzie korzystne. Kredyt refinansowy niesie za sobą wiele kosztów, o których niektórzy zapominają podliczając jego całkowite koszta. Mowa tu między innymi o nowym ubezpieczeniu kredytu i opłacie za wcześniejsze spłacenie starego kredytu czy za aneks do umowy, a także na przykład o ponownej wycenie nieruchomości. Po doliczeniu tych wydatków może się okazać, że koszt kredytu będzie bardzo podobny.

Warto negocjować z bankami oferującymi kredyty refinansowe, ponieważ niewykluczone, że uda nam się w ten sposób oszczędzić. Jeśli chodzi o oprocentowanie, to banki co prawda nie mają wpływu na stopę WIBOR3, ale za to obniżenie marży leży całkowicie w ich kwestii. Jeśli sami nie czujemy się pewni w naszej wiedzy na temat bankowości, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprosić o pomoc specjalistę. Doradca kredytowy powinien być świetnie obeznany w aktualnych promocjach i ofertach, a także będzie w stanie doradzić nam, czy lepiej pozostawić nasz kredytu w tym banku, w którym znajduje się obecnie, czy zaciągnąć kredyt refinansowy.

Refinansowanie pozwoli oszczędzić

Podczas zaciągania kredytu hipotecznego musimy zawsze podjąć kilka kluczowych decyzji, takich jak długość okresu kredytowania. Często decydujemy się na najdłuższy możliwy, po czym żałujemy, bowiem spłacamy przez długi czas niemal same odsetki. Z drugiej strony niektórzy wybierają kredyt na mieszkanie na na przykład 15 lub 20 lat, po czym uginają się pod ciężarem rat. Refinansowanie kredytu  z pomocą Zwoleń Habza Finanse to świetna okazja, aby naprawić taką pomyłkę i w zależności od potrzeb dopasować bardziej korzystny okres kredytowania.

Kredyt refinansowy co to jest pytaniem, na które odpowiedź powinni poznać szczególnie osoby, które spłacają już od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat kredyt hipoteczny. Szansa na to, że stał się on nieopłacalny jest duża, więc po co przepłacać? Oczywiście, kredyt refinansowy nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem. Wszystko zależy od naszych indywidualnych warunków i okoliczności.