Kredyt hipoteczny dla emigranta

Kredyt hipoteczny dla emigranta

Polskie banki, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Polaków mieszkających i pracujących poza granicami kraju, dostosowały swoje oferty do potrzeb konsumenta zagranicznego.

Wymóg podstawowy dotyczy waluty, w której kredyt jest udzielany i spłacany. Musi ona być taka sama jak waluta, w której klient otrzymuje wynagrodzenie. Najwięcej ofert banków polskich kierowanych jest do osób zarabiających w euro. Znajdziesz także możliwość wnioskowania o kredyt w funtach lub dolarach amerykańskich. Jeśli jednak zarabiasz w koronach duńskich czy islandzkich kredytu nie otrzymasz, gdyż żaden polski bank lub instytucja kredytowa nie obsługuje pożyczek w tych walutach. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy współkredytobiorcą jest osoba otrzymująca pensje w polskich złotówkach. Wówczas jednak oczekuj niemiłych zaskoczeń. Twoja zdolność kredytowa, jeśli pracujesz za granicą, będzie zrównana ze zdolnością kredytową kredytobiorcy zarabiającego z złotówkach. Niezależnie od Twoich rzeczywistych dochodów, bank polski będzie obliczał Waszą wspólną zdolność kredytową mnożąc razy dwa wysokość dochodu osoby zarabiającej w Polsce.

Jeśli mieszkasz za granicą i bierzesz kredyt hipoteczny w kraju pamiętaj o jego przewalutowaniu po powrocie do Polski. Zarabiając w złotówkach a spłacając raty w obcej walucie ryzykujesz dodatkowe koszta związane z wahaniami kursu walut i zmienną stawką referencyjną LIBOR lub EURIBOR. Przewalutowanie to proces regulowany wewnętrznymi przepisami banku, które określają dostępną ilość przewalutowań dla jednego kredytu, kurs po którym pożyczka zostanie obliczona a także opłaty związane z tym procesem.

Jest kilka warunków, które musisz spełnić planując kredyt hipoteczny w Polsce. Źródło Twojego zagranicznego dochodu musi być stałe i pewne. Większość banków poprosi o dowód, że pracujesz w danej firmie minimum rok. Kolejnym istotnym elementem jest lokalizacja nieruchomości. Żaden polski bank nie sfinansuje zakupu mieszkania czy domu w kraju innym jak Polska ze względu na brak możliwości zabezpieczenia lokalu w wypadku niewywiązywania się z umowy.

Mieszkając za granicą masz dostęp do biur specjalizujących się w kredytach hipotecznych wszystkich krajów świata, szczególnie tych atrakcyjnych turystycznie. Warto sprawdzić czy nie znajdziesz wśród nich swojego pośrednika na rynku krajowym. Ewentualnie, można rozważyć pójście za modnym obecnie nurtem na europejskim rynku nieruchomości, szczególnie w Wielkiej Brytanii, czyli migracją do krajów nadmorskich. Zaciąganie kredytów hipotecznych w krajach turystycznych, gdzie oprocentowanie często jest dużo bardziej korzystne, może okazać się ciekawą, egzotyczną alternatywą.

Co może popsuć naszą zdolność kredytową, a co może ją poprawić?

Czym jest zdolność kredytowa i czy mamy na nią wpływ? Jak najbardziej! Poniżej opisujemy aspekty, które pozytywnie bądź negatywnie wpływają…

Kolejny bank odmówił Ci udzielenia kredytu? Lepiej poproś o pomoc profesjonalistę!

Brak możliwości uzyskania kredytu bezpośrednio w oddziale kolejnego banku budzi niepokój. Jeśli problem dotyczy również Ciebie, to ewidentnie masz do…

Uważaj na kredytowe pułapki

Uważaj na kredytowe pułapki

Polska jest krajem mocno zadłużonym, chodzi już nie tylko o długi, jakie ma nasze państwo względem obcokrajowych banków, ale także…