Konsolidacja kredytów pod hipotekę – na czym polega i czy jest opłacalna?

Rzadko kto obecnie nie spłaca już co najmniej jednego kredytu czy pożyczki, a w większości przypadków można mówić nawet o kilku różnych zobowiązaniach spłacanych jednocześnie. Nawet jeśli w momencie ich zaciągania wydawało nam się, że nas na nie stać, sytuacja ta może się w każdym momencie zmienić. Napięty domowy budżet może nie pozwolić na spłacanie wszystkiego w terminie, a związany z tym stres i napięcie spowodować, że zgubimy się w tym, co, ile i kiedy trzeba opłacić. Może to mieć dla nas bardzo nieprzyjemne konsekwencje, bowiem bardzo często za opóźnienia w spłacie kredytów nalicza się odsetki. Rozwiązaniem może być konsolidacja zadłużeń, ale może być ciężko ją przeprowadzić, jeśli mamy wysokie zadłużenie i niską zdolność kredytową. W takim wypadku dobrą opcją może być konsolidacja kredytów pod hipotekę.

Na czym polega konsolidacja pod hipotekę?

Konsolidacja kredytów polega na zaciągnięciu jednego dużego kredytu na spłatę kilku innych. Dzięki temu zamiast wielu różnych rat możemy płacić tylko jedną, niższą od sumy wszystkich poprzednich. Wiąże się to jednak z wydłużeniem okresu kredytowania, a więc w rezultacie także zwiększeniem się kosztu całkowitego kredytu. Nie da się jednak ukryć, że może to dać naszemu napiętemu budżetowi przynajmniej odrobinę wytchnienia. Konsolidować można nie tylko kredyty gotówkowe, ale też na przykład samochodowe. Wydawałoby się więc, że jest to idealna opcja dla zadłużonych. Niestety, nie do końca tak jest.

Przy rozpatrywaniu wniosku o kredyt konsolidacyjny bank działa tak samo, jak przy wszystkich innych kredytach, mianowicie sprawdza dokładnie zdolność kredytową i historię kredytową potencjalnego kredytobiorcy. W związku z tym osoby bardzo mocno zadłużone, które większość dochodów przeznaczają na spłatę rat różnych kredytów, a do tego zdarzyło im się poślizgnąć w spłacie któregoś z nich, nie mogą liczyć zazwyczaj na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego. Bank po prostu nie sądzi, że ma wystarczające przesłanki, aby być pewnym, że ten akurat kredyt będzie spłacany terminowo. Rozwiązaniem w tym przypadku może być zastosowanie odpowiedniego zabezpieczenia. Konsolidacja pod hipotekę jest rozwiązaniem, które pozwala często otrzymać kredyt nawet osobom o relatywnie niskiej zdolności kredytowej, ponieważ stanowi dla banku stosunkowo małe ryzyko.

Konsolidowanie kredytów pod hipotekę – wady i zalety

Konsolidacja kredytów pod hipotekę https://habzafinanse.com.pl/kredyt-konsolidacyjny-na-splate-chwilowek-poradnik-krok-po-kroku/, jak już zostało wspomniane, świetnie sprawdza się zwłaszcza wśród ludzi, którzy mogą mieć problem z otrzymaniem kredytu niezabezpieczonego lub zabezpieczonego w inny sposób, a ich zadłużenie jest znaczne. Taki kredyt konsolidacyjny będzie bowiem rozłożony nawet na kilkanaście lat, co podobnie jak w przypadku kredytów hipotecznych wiąże się ze sporą ilością odsetek. Żeby więc konsolidacja pod hipotekę się opłacała, dług musi być naprawdę duży. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wysokie koszta na ogół wynikają z długiego okresu kredytowania, a nie z wysokiego oprocentowania.

Jako, że zabezpieczenie hipoteką jest jest jednym z najpewniejszych zabezpieczeń, bank zazwyczaj jest skłonny zaoferować nam znacznie niższe oprocentowanie niż w przypadku tradycyjnych kredytów gotówkowych. Jest tak oczywiście dlatego, że w razie niespłacania kredytu może przejąć daną nieruchomość i ją sprzedać. Jeśli więc mamy wątpliwości, czy będziemy w stanie terminowo spłacać zadłużenie i nie chcemy stracić naszego lokum, być może lepiej poszukać innych rozwiązań.

Ile kosztuje konsolidowanie kredytów pod hipotekę?

Koszty takiej konsolidacji bez wątpienia będą jednym z najważniejszych aspektów, które przemówią za lub przeciw skorzystaniu z tej możliwości. Zaciągając kredyt konsolidacyjny musimy przygotować się na podobne opłaty, co w przypadku innych kredytów: nie tylko odsetki, ale także prowizje (na przykład za udzielenie kredytu). Warto ponadto zwrócić uwagę, że skoro w grę wchodzi hipoteka, konieczna będzie wycena nieruchomości i wykonanie odpowiedniego wpisu w jej księdze wieczystej.

Warto także przed podjęciem decyzji o konsolidacji sprawdzić, czy przypadkiem nie będzie czekało nas opłacenie prowizji za wcześniejszą spłatę dotychczasowych kredytów. Jeśli to wszystko do siebie dodamy, czasami, chociaż oczywiście nie zawsze, może się okazać, że konsolidacja pod hipotekę nie jest opłacalna. Żeby uniknąć ewentualnego przepłacania warto zapoznać się z ofertami tak dużej ilości banków, jak to tylko możliwe. Ponadto zawsze możliwe jest skorzystanie z porady doświadczonego doradcy kredytowego, dzięki któremu będziemy mieli pewność, że na pewno wybierzemy tą najbardziej opłacalną opcję.

Konsolidacja kredytów pod hipotekę jest jednym z ciekawszych produktów bankowych. Wielu osobom może ona bardzo pomóc, ponieważ w założeniu powinna znacznie zmniejszyć wysokość miesięcznych wydatków na kredyty. Z drugiej strony wiążą się z nią czasami niemałe koszta, więc zawsze warto zachować ostrożność i najpierw upewnić się, czy rzeczywiście na niej skorzystamy.