Konsolidacja kredytów – kiedy warto jej dokonać?

Kredyty bankowe są przez nas bardzo chętnie zaciągane, kiedy brakuje nam pieniędzy na kupno mieszkania czy jakiś wakacyjny wyjazd. Często jednak nie bierzemy dostatecznie pod uwagę faktu, że każdy kredyt będzie musiał kiedyś zostać spłacony.

Zdarzają się nam także nieprzewidziane sytuacje w trakcie spłaty rat kredytowych, które sprawiają, że przestajemy w terminie wpłacać pieniądze na konto bankowe dla nas przeznaczone. Jeżeli zalegamy ze spłatą jakiejś raty o kilka dni, to zaczniemy otrzymywać maile i telefony przypominające nam o terminie spłaty. Jeżeli jednak zalegamy już ze spłatą dwóch rat, to zaczniemy mieć większe problemy.

Mogą nas przytłoczyć stale rosnące odsetki, a do tego dołączą upomnienia wysyłane listem poleconym czy wezwania do zapłaty przesyłane mailem. Warto podjąć jakieś działania mające na celu spłatę naszego zadłużenia, zanim sprawa zacznie się obracać wokół firmy windykacyjnej i komornika. W spłacie zaciągniętych zobowiązań finansowych może nam pomóc konsolidacja kredytów.

Etapy dokonywanej konsolidacji kredytów

Konsolidacja kredytów może zostać dokonana na wniosek osoby zadłużonej złożony w odpowiedniej instytucji finansowej. Na pierwszym etapie doradca finansowy zbierze informacje o stanie naszego zadłużenia i otrzymywanych przez nas dochodach.
Następnie skontaktuje się z bankami, w których posiadamy niespłacone kredyty i będzie się starał wynegocjować zgodę na wydłużenie terminu ich spłaty i włączenie konkretnego zadłużenia do dokonywanej konsolidacji.
Po udanej wizycie w bankach będzie mógł zaproponować swojemu klientowi konkretny kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu będzie on mógł spłacić wszystkie swoje zobowiązania finansowe.

Musimy jednak pamiętać o tym, żeby od tej pory spłacać naszą ratę w terminie, ponieważ w przeciwnym razie zwiększymy nasze zadłużenie o kolejny kredyt i wpędzimy się w jeszcze większe problemy. Powinniśmy postarać się o dobrze płatną pracę lub jakieś inne źródło dochodu, które będzie dla nas dodatkowym zabezpieczeniem.