Jak zadbać o własne finanse i dlaczego oszczędzanie to dobry pomysł

Finansowe kłopoty to coś, co dotyczy prawie ponad połowy Polaków. Wielu z nich zmaga się z zadłużeniami przekraczającymi znacząco możliwości finansowe, inni nie potrafią okiełznać potrzeby nadmiernego i bezsensownego kupowania. W obu przypadkach sytuacja dotyczy przede wszystkim bardzo złych nawyków oraz braku umiejętności gospodarowania pieniędzmi w taki sposób, aby zachować jakąkolwiek namiastkę zdrowego rozsądku. I niestety, refleksje pojawiają się dopiero w sytuacjach, kiedy jest już za późno, a odkręcanie złych decyzji zajmie nam mnóstwo czasu, pracy i energii.

Kontrolowanie własnych wydatków

Bardzo często można spotkać się z sytuacją, w której ciężko zarabiane pieniądze rozchodzą się w trybie natychmiastowym, a my nawet nie jesteśmy w stanie sensownie określić, na co, poza zobowiązaniami, wydaliśmy resztę. Dopiero po namyśle okazuje się, że zakupiliśmy kolejny gadżet elektroniczny i przynajmniej część z tych pieniędzy wydaliśmy na bezsensowne zakupy, które de facto nie mają większego znaczenia. Konsumpcjonizm to jedno z tych zjawisk, które zawładnęło społeczeństwem i właściwie trudno się temu dziwić. Reklamy atakują nas właściwie ze wszystkich stron i choćbyśmy się bronili wszystkimi kończynami, zawsze znajdzie się coś, co jednak sprawi, że wyciągniemy portfel i pozbawimy się gotówki. Jeżeli mimo wszystko zdarza nam się zaobserwować, że częściej jesteśmy na minusie niż odwrotnie, to może warto zainwestować nieco czasu i przeanalizować własną sytuację? Przejęcie kontroli nad wydatkami to istotny krok na drodze do wdrażania dobrych nawyków i sprawienia, że jednak będziemy mogli nieco spokojniej spać tuż przed kolejną wypłatą. Warto zrobić analizę i po prostu wyeliminować z listy zakupów te rzeczy, które nie wnoszą realnej wartości w nasze życie, a sprawiają, że wiecznie jesteśmy bez grosza.

Zacznij oszczędzać

Wiele osób w ogóle nie skupia się na tym aspekcie, uważając, że pieniądze są od tego, by je wydawać. Naturalnie, mają rację. Niemniej, posiadanie jakiejkolwiek dodatkowej i awaryjnej gotówki to poducha bezpieczeństwa, która może w pewnych sytuacjach być bardzo pomocna. Przekonali się o tym ludzie, którzy z dnia na dzień stracili pracę lub cały dorobek swojego życia. Wiedzą o tym również ludzie sukcesu, dla których mądre wydawanie pieniędzy jest podstawą egzystencji i jedynym kluczem do osiągnięcia stabilizacji finansowej. Oszczędzanie można rozpocząć od błahostek, które sumarycznie sprawią, że w skarbonce zaczną pojawiać się pieniądze na ewentualne wydatki. Warto pamiętać o tym, że oszczędzanie wcale nie musi wiązać się z szeregiem wyrzeczeń i masą frustracji z tym związanych. Liczy się konkretna kwota, którą będziemy chcieli odkładać na tzw. czarną godzinę. Przede wszystkim liczy się jednak komfort psychiczny i pewność, że w nieprzewidzianych sytuacjach będziemy w stanie sobie poradzić. To wyjątkowa wartość, która przemawia za tym, by oszczędzać i posiadać koło ratunkowe na wszelki wypadek.