Internet stacjonarny – na co zwrócić uwagę przy wyborze? 

Internet stacjonarny – na co zwrócić uwagę przy wyborze? 

Czego oczekujemy od Internetu domowego? Najczęściej zależy nam na tym, żeby był szybki. Nie ma bardziej irytującej rzeczy niż powolny i stale zacinający się Internet. Drugim czynnikiem jest cena. Nikt z nas nie lubi także przepłacać. Jednak życie bez podłączenia do sieci obecnie jest trudno sobie wyobrazić i trzeba jakąś ofertę wybrać. Na co zwrócić uwagę przy wyborze Internetu stacjonarnego? 

Oferty Internetu domowego

Jeszcze do niedawna wybór dostawcy Internetu był prostym zadaniem. Do sieci byliśmy podłączeniu za pomocą kabla. Nie trzeba było martwić się szybkością, bo innego wyboru nie było. Jednak w ciągu kilku ostatnich lat Internet przeżywa intensywny rozwój. W domach odchodzi się od korzystania z Internetu na łączu telefonicznym, za to króluje WiFi, bez którego coraz ciężej wyobrazić sobie funkcjonowanie na co dzień. Internet stacjonarny charakteryzuje się tym, że mamy do niego stały i nielimitowany dostęp. Tutaj możemy wyróżnić trzy rodzaje – światłowód, Internet kablowy w sieci LAN oraz telefoniczne łącze przewodowe DSL lub ADSL. Który wybrać? 

Jak wybrać dostawcę Internetu? 

Wybierając dostawcę Internetu, można poczuć się naprawdę przytłoczonym. Wybór jest ogromny, ciężko jest zdecydować się na konkretną ofertę, tym bardziej że wiele z nich jest do siebie podobnych. W takim przypadku najczęściej kierujemy się ceną. Jacy są najpopularniejsi dostawcy? Operatorzy, którzy oferują dostęp do sieci na terenie całego kraju to Orange, Play, Plus, UPC, Netia oraz Vectra. Zastanawiasz się, którego dostawcę wybrać. Zobacz porównywarkę operatorów sieciowych https://teletropiciel.pl/ i wybierz ofertę dla siebie. 

Jeżeli mieszkamy w większym mieście, to dobrze jest zdecydować się na regionalnego dostawcę. Taki operator działa w wyznaczonym obszarze, dzięki czemu zasięg w naszym domu będzie o wiele mocniejszy. Wynika to z bliskości anten i ich rozstawienia w danym regionie.  

Światłowód czy Internet radiowy – co wybrać? 

Światłowód jest obecnie najpopularniejszą technologią, która jest także silnie reklamowana. I to nie bez powodów, bo z korzyścią dla użytkowników. Jak na razie światłowód pozwala na najszybsze połączenie się z siecią. Zakłócenia występują bardzo rzadko, co jest jego dużą zaletą. Ponadto przy pomocy światłowodu Internet dostarczany jest bezpośrednio do mieszkania, dzięki czemu nie jest on zakłócany przez złe warunki atmosferyczne. To właśnie odróżnia Internet światłowody od radiowego. W przypadku drugiego rozwiązania, Internet dostarczany jest przy pomocy fal radiowych. Podczas silnych opadów czy wiatrów mogą wystąpić zakłócenia w dostępie do sieci. W najgorszym przypadku Internetu może po prosty nie być, aż do ustabilizowania się pogody.