Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?

Pomimo tego, że przy chęci skorzystania z wszelkiego rodzaju pożyczek lub kredytów banki, lub sklepy sprawdzają dane w KRD, wiele osób nie wie, że można zrobić to również osobiście. Dlaczego warto sprawdzać na bieżąco swoje nazwisko w KRD i jak to się robi? Dowiedz się, jak sprawdzić wpis w KRD dotyczący swojego nazwiska.

KRD to skrót oznaczający Krajowy Rejestr Długów, gdzie można uzyskać informacje na temat osób lub przedsiębiorstw posiadających niespłacone w terminie zadłużenie. Taka wiedza jest szczególnie przydatna w przypadku banków lub firm. W KRD można sprawdzić historię kredytową i tym samym ustalić wypłacalność swoich klientów lub kontrahentów. Krajowy rejestr długów służy jednak nie tylko właścicielom firm. Za pomocą KRD można samodzielnie sprawdzić, czy dana osoba lub firma jest godna zaufania. Czy zatem osoby nieposiadające własnej działalności gospodarczej mogą skorzystać z tego rodzaju wiedzy?

Za co można znaleźć się w KRD?

Krajowy Rejestr Długów działa na podstawie przepisów, upoważniających do wpisywania osób fizycznych i prawnych posiadających niespłacone zadłużenie. W przypadku osób fizycznych jest to dług w wysokości 200 zł, przeterminowany o co najmniej 30 dni. W przypadku firm jest to 500 zł z 90-dniowym okresem opóźnienia. Nazwisko dłużnika zniknie z rejestru dopiero wówczas, gdy uregulowana zostanie całość zobowiązań wobec wierzycieli. Wówczas to wierzyciel ma obowiązek zadbać o to, by nazwisko dłużnika w ciągu 14 dni zostało wymazane z KRD.

Osoby fizyczne jak najbardziej mogą skorzystać z tego, co oferuje w swoich bazach danych Krajowy Rejestr Długów. Takie informacje pozwalają na poznanie swojego stanu posiadania i umożliwiają określenie dokładnego stanu swojej wiarygodności kredytowej. Warto również sprawdzić wpisy na własny temat w KRD również dla własnego bezpieczeństwa. Zdarzają się sytuacje wyłudzenia danych i zaciągania pożyczek kredytowych na czyjeś nazwisko, warto zatem wiedzieć, czy nie zostaliśmy ofiarami tego rodzaju przestępstwa.

Jak sprawdzić samego siebie w KRD?

Podobnie jak w przypadku sprawdzenia kogoś innego, proces sprawdzenia swojej osoby w KRD jest bardzo prosty. Wystarczy się zarejestrować na stronie KRD i to właściwie wszystko. Proces rejestracji konta wymaga uwierzytelnienia własnej osoby poprzez wysłanie skanu dowodu osobistego lub też wykonanie przelewu bankowego na kwotę 1 złotego.

Jeśli dana osoba chce jedynie sprawdzić swoje nazwisko, zgodnie z obowiązującym prawem ma taką możliwość bezpłatnie raz na 6 miesięcy. W przypadku chęci sprawdzenia innych osób lub firm, a także własnego nazwiska częściej niż dwa razy w roku, należy wnieść opłatę. Jej wysokość różni się od rodzaju informacji, jakich poszukujemy.