Jak pozbyć się długów?

Jak pozbyć się długów?

Stało się. Straciłeś kontrolę nad swoimi finansami i wpadłeś w długi. Na szczęście nie jest na późno na pozbycie się ich! Te porady pomogą Ci w rozwiązaniu Twoich problemów.

Przestań zaciągać kolejne pożyczki

Jest to pierwszy krok, bez którego wszystkie kolejne nie będą miały sensu. Aby wyrwać się ze spirali długów, musisz przestać ściągać sobie na ramiona kolejne ciężary. Żadna pożyczka, nawet taka na najlepszych warunkach już nie wchodzi w grę!

Sporządź domowy budżet i przeanalizuj wydatki

Budżet prawdę Ci powie. Pamiętaj, aby spisać w nim wszystko, nawet każdą najmniejszą rzecz, która pochłania Twoje pieniądze. Znasz przysłowie “grosz do grosza i będzie kokosza”, prawda? A więc do dzieła.

Stworzyłeś już swój domowy budżet. Kolejnym krokiem jest przeanalizowanie go i pozbycie się wszystkich zbędnych wydatków. Nie wahaj się – nie potrzebujesz sporej części rzeczy, na które wydajesz pieniądze. Codzienna kawa na mieście? Od dzisiaj powinieneś zacząć pić ten aromatyczny napój w domu. Książki z księgarni? Przejdź się do pobliskiej biblioteki, na pewno znajdziesz tam coś dla siebie. Nie potrzebujesz także kolejnych nowych ubrań czy butów.

Stwórz listę swoich zadłużeń

Nie powinieneś pomijać niczego, tak jak w przypadku budżetu. Po spisaniu wszystkich długów ustal kolejność ich spłaty. Te najbardziej palące (np. zaległe opłaty za prąd) powinny pójść na pierwszy ogień, w końcu od nich zależy Twoje codzienne życie.

W następnej kolejności skup się na chwilówkach, ponieważ często mają one wysokie odsetki.

Reszta zobowiązań powinna zostać ustawiona wg. kwoty do spłaty – od najmniejszej do największej.

Zabierz się do pracy

Aby jak najszybciej pozbyć się długów, potrzebujesz jak największych zasobów pieniężnych.

Powinieneś rozważyć poproszenie o podwyżkę lub brać więcej godzin. W ten sposób znacząco przyspieszysz spłatę zobowiązań. Na odpoczynek czas przyjdzie później. Aby zmaksymalizować szansę na podwyżkę lub zdobywać więcej zleceń w przypadku pracy jako freelancer, warto w wolnym czasie poszerzać swoje kompetencje – możesz np. uczyć się języka obcego lub czytać literaturę branżową.

Pomyśl nad sprzedażą rzeczy, których już nie potrzebujesz:

– ubranek, z których wyrosły Twoje dzieci,

– konsoli, na której nikt nie grał od kilku lat,

– butów, które nawet nie zostały nawet przez Ciebie założone po kupieniu

Nie masz pojęcia, ile środków możesz uzyskać takimi działaniami. Braku wymienionych przedmiotów nawet nie odczujesz.

Celebruj zwycięstwa

Każda spłacona pożyczka jest Twoim kolejnym krokiem do wolności od długów. Ciesz się i świętuj spłacanie zadłużeń. Bardzo ciężko pracujesz – teraz pora zbierać owoce swojego poświęcenia.

Podsumowanie

Po zastosowaniu tych kroków wyjście z długów powinno być dla Ciebie dużo prostsze. Nie czekaj ze wcieleniem ich w życie – każdy dzień oznacza dla Ciebie większe odsetki i stres.