Jak nie przepłacić na kredycie gotówkowym?

Jak nie przepłacić na kredycie gotówkowym?

Nikt z nas nie chce przepłacać na kredytach. Kryterium, na jakie zawsze zwracamy największą uwagę, jest koszt danego zobowiązania – im mniejszy, tym lepiej dla nas. Ofert kredytów jest jednak mnóstwo, a większość osób nie posiada specjalistycznej wiedzy, która pozwoliłaby szybko i łatwo wybrać najkorzystniejszą z nich. Co w takim razie robić, jeśli interesuje nas kredyt gotówkowy online bez zaświadczeń z niskim RRSO? Jak nie przepłacić na kredycie gotówkowym i zamiast tego cieszyć się niskimi ratami?

Zwracaj uwagę na różne parametry, a nie tylko jeden

Na całkowity koszt kredytu składa się cały ogrom parametrów. Wiele osób, przeszukując różne oferty, zwraca uwagę tylko na jeden z nich bądź zanadto skupia się na tym, który wydaje się atrakcyjny. Na kredyt należy patrzeć całościowo: biorąc pod uwagę wszystkie parametry i to, jak one na siebie oddziałują. Najistotniejsze są takie aspekty, jak:

  • oprocentowanie
  • prowizja
  • okres spłaty kredytu i jego wysokość
  • opłaty dodatkowe (ubezpieczenie, opłata przygotowawcza).

Należy być ostrożnym, ponieważ kredyt może wciąż być drogi, czy z innego względu nieatrakcyjny nawet mimo niskiego oprocentowania, czy zerowej prowizji. Jak jest to możliwe? Wystarczy, aby inne parametry były niekorzystne, a cały kredyt może być nieopłacalny.

Powinniśmy więc zwrócić uwagę na to, czy na przykład kredyt z zerową prowizją nie ma przypadkowo tak dużego oprocentowania, że korzystniejszy będzie jednak kredyt z niskim oprocentowaniem i niewielką (ale nie zerową) prowizją. Niekoniecznie musi tak być, ale jest taka szansa, tak więc warto mieć to na uwadze.

Koniecznie porównuj różne oferty

Wzięcie pierwszego lepszego kredytu może być sporym błędem. Jest szansa, że okaże się on najkorzystniejszą możliwą ofertą, ale większe jest prawdopodobieństwo, że gdybyśmy szukali, to znaleźlibyśmy przynajmniej jedną, jeśli nie kilka lepszych. Porównywanie kredytów nie jest zresztą takie trudne i czasochłonne, jak wielu osobom się wydaje. Gdybyśmy mieli faktycznie sami wchodzić na strony wszystkich możliwych banków i spisywać, jakie oferują one warunki, to zajęłoby nam to ogrom czasu, ale nie jest to konieczne.

Zamiast tego wystarczy skorzystać z dostępnych w Internecie porównywarek, czy rankingów, które pozwolą nam jednocześnie zobaczyć obok siebie kilkanaście lub kilkadziesiąt różnych ofert. To, co normalnie zajęłoby godziny, będziemy w związku z tym w stanie zrobić w kilka, ewentualnie kilkadziesiąt minut. Warto jednak najpierw upewnić się, że źródło, z którego korzystamy, jest rzetelne, a jego przygotowaniem zajęli się specjaliści.