Kredyt hipoteczny był, jest i prawdopodobnie jeszcze przez długi czas będzie niezwykle popularnym produktem bankowym. Dlaczego? Dla wielu osób jest on jedynym sposobem na pozyskanie na własność domu lub mieszkania. Trzeba jednak jednocześnie pamiętać, że jest to bardzo poważne, długoterminowe zobowiązanie, a więc wszystkie związane z nim decyzje należy podejmować z rozwagą. W takim razie ile kosztuje kredyt hipoteczny i od czego to zależy?
Od czego zależy koszt kredytu hipotecznego?
Biorąc kredyt hipoteczny, zależy nam niewątpliwie na tym, aby był on jak najtańszy. Warto wobec tego wiedzieć, co składa się na jego koszt. Jest to:
- oprocentowanie
- prowizje
- opłaty dodatkowe
- opłata przygotowawcza
- wycena nieruchomości.
Oprocentowanie kredytu hipotecznego dzieli się na dwie zasadnicze części: stopę procentową WIBOR i marżę banku. Ta pierwsza jest zmienna i całkowicie niezależna od banku, tak więc gdziekolwiek nie bralibyśmy kredytu, obowiązywałaby nas ta sama stawka. Inaczej jest z marżą, która leży już w gestii banku i jest jego głównym źródłem zarobku z udzielania kredytów hipotecznych. Co ważne, marżę możemy (a nawet powinniśmy) próbować negocjować, chociaż oczywiście nie zawsze te negocjacje nam się udadzą.
Sporym kosztem mogą być także prowizje (na przykład prowizja za udzielenie kredytu). Co ciekawe, banki często oferują rezygnację z pobierania prowizji (lub obniżenie marży) w zamian za zakup ubezpieczenia kredytu. Jeśli nasz wkład własny wynosi nie 20, a 10%, to nie będziemy mieli w tym względzie wyboru i opłatę dodatkową związaną z ubezpieczeniem po prostu będziemy musieli ponieść.
Opłatę przygotowawczą (czyli za między innymi przygotowanie dokumentów do kredytu) coraz częściej się już pomija. Z kolei kilkaset złotych na wycenę nieruchomości przez wyznaczonego przez bank specjalistę zawsze będziemy musieli zarezerwować.
Na wysokość odsetek od kredytu wpływa nie tylko oprocentowanie, ale także to, na jakie raty się zdecydujemy – równe czy malejące. Koniecznie sprawdź, jaka jest między nimi różnica, żeby podjąć najbardziej w danym przypadku opłacalną decyzję.
Alternatywy dla kredytu hipotecznego
Ciężko o tańszą alternatywę, jeśli zależy nam na wysokiej kwocie kredytu. Jednak jeśli chcieliśmy wziąć kredyt hipoteczny nie na zakup nieruchomości, a jej remont, co z reguły jest tańsze, to istnieje pewne rozwiązanie.
W takim przypadku łatwiejsze albo bardziej opłacalne może się okazać zaciągnięcie tradycyjnego kredytu gotówkowego. Zapoznaj się dogłębnie z tematem chociażby tutaj https://splatapozyczek.pl/blog/kredyt-na-remont-hipoteczny-czy-gotowkowy/ i zobacz, co jest bardziej korzystne.