Historia kredytów i ich metodologia

Właściwie przed każdą dorosłą osobą prędzej czy później pojawi się dylemat związany z niemożnością kupna jakiejś rzeczy. Równie dobrze może to być samochód, dom czy zestaw mebli do salonu. Wtedy też najczęściej pojawia się pomysł, aby wziąć kredyt. Trzeba wiedzieć, że kredyty, podobnie jak pożyczki są najpopularniejszym obecnie instrumentem finansowym stosowanym przez szerokie grono odbiorców. Polegają one na pożyczeniu przez jedną osobę drugiej pewnej kwoty pieniędzy, które następnie kredytobiorca powinien oddać w okresowych ratach wraz z należnymi odsetkami.

Kredyty pojawiły się już w cywilizacjach starożytnego wschodu – w Mezopotamii i Egipcie ludzie brali pożyczki zaciągane zarówno w pieniądzu jak i w innych towarach (na przykład w zbożu). W czasach rzymskich kredyty bardzo się rozpowszechniły – brano je masowo, co wiązało się zresztą z częstym popadaniem w niewolę za długi. W średniowieczu pożyczki były zabronione przez Kościół, jednak trudnili się nimi Żydzi zamieszkujący większe miasta. Dopiero w czasach nowożytnych, wraz z podbojem Nowego Świata i powstania pierwszych, nowoczesnych spółek kredyt nabrał formy podobnej do obecnej. W XIX wieku pożyczki i kredyty stały się podstawą budowania nowoczesnego kapitalizmu, a powstałe wówczas banki funkcjonują w większości do dnia dzisiejszego. W Polsce po roku 1989 rozpoczął się boom na kredyty bankowe, które obecnie powszechnie funkcjonują w społecznej świadomości, ale tak naprawdę prawdziwą rewolucją na rynku finansowym stały się kredyty przez internet, które są dużo tańsze niż tradycyjne kredyty bankowe.

Kredyty bankowe to nie to samo co pożyczki gotówkowe.

Kredyt nie jest jednak, w sensie ustawowym, pojęciem tożsamym do pożyczki. Oczywiście, przyjęło się w jeżyku potocznym używać tych pojęć naprzemiennie, jednak nie zmienia to faktu, że kredyty bankowe mogą być udzielane jedynie na podstawie przepisów stawy Prawo Bankowe, co nie dotyczy w żadnym wypadku pożyczek. Przyjęło się też, że kredyty są zasadniczo udzielane ze wskazaniem celu, na jaki mają być przeznaczone pożyczane środki, natomiast pożyczki mogą być wydatkowane dowolnie. Z reguły też pożyczki gotówkowe są wyżej niż kredyty oprocentowane, jednak są od tej zasady wyjątki.

Kredyt wymaga zabezpieczenia. Chodzi o to, że bank chce mieć gwarancje, że odzyska pożyczone pieniądze wraz z należnymi odsetkami. Można spotkać wprawdzie pożyczki udzielane „od ręki”, tak zwane pożyczki chwilówki jednak są one zazwyczaj produktami bardzo wysoko oprocentowanymi i należy zrobić dobre porównanie kredytów przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu takiej pożyczki. Najpopularniejszymi zabezpieczeniami są zabezpieczenia rzeczowe hipoteka i zastaw, w tym zastaw rejestrowy. Ten drugi jest instytucją prawną podobną do hipoteki, jednak przedmiotem są nie nieruchomości, lecz rzeczy ruchome (na przykład samochód lub maszyny rolnicze). Spotyka się też poręczenia osobiste, udzielane przez tak zwanego żyranta.

Na pewno jednak bank zapyta przede wszystkim o nasze zarobki i sprawdzi historię kredytową. Będziemy zdecydowanie lepiej traktowani i dostaniemy korzystniejsze warunki, jeżeli w przeszłości regularnie spłacaliśmy kredyty i pożyczki. Warto pamiętać, że kredytobiorcy przysługuje prawo sprawdzenia swojej historii w BIK, tak aby móc sprostować ewentualne nieścisłości. Warto to zrobić, bo często od tego zależy czy w ogóle dostaniemy kredyt lub jakąś sensowną formę pożyczki. Warto również jak już wspomniano na wstępie zrobić porównanie kredytów przez internet, gdyż naprawdę tanie kredyty gotówkowe dostępne są właśnie w sieci.