Decyzja kredytowa – ile się czeka?

Czekanie na przyznanie kredytu może wiązać się ze sporą dozą stresu i niepewności, zwłaszcza, jeśli znajdujemy się w trudnej sytuacji finansowej lub bierzemy kredyt na dużą kwotę, więc nie możemy być pewni, czy zostanie nam on przyznany. W wielu przypadkach potrzebujemy pieniędzy natychmiast, czy też nie chcemy lub nie możemy czekać za długo na zakup nieruchomości za kredyt.

W związku z tym często można spotkać się z pytaniem, ile się czeka na decyzję kredytową i od czego to zależy. Nie jest to bowiem sprawa do końca oczywista i nie ma jednej konkretnej odpowiedzi, ponieważ duże znaczenie mają okoliczności. Wszystkiego, co najważniejsze w tym zakresie dowiecie się poniżej. Zapraszamy!

Co wpływa na czas oczekiwania na decyzję kredytową i ile on wynosi?

Jak już wspomniano powyżej, na czas oczekiwania na decyzję kredytową wpływa wiele ważnych czynników. Jednym z nich jest chociażby typ kredytu: z reguły zwykły kredyt gotówkowy, zwłaszcza na niewielką kwotę, wiąże się ze znacznie krótszym czasem oczekiwania niż na przykład kredyt hipoteczny. Przy mniejszych i mniej skomplikowanych kredytach banki mogą pozwolić sobie na częściową lub nawet całkowitą automatyzację rozpatrywania wniosków, ale w przypadku kredytów hipotecznych cały proces jest na tyle złożony, że nie jest to możliwe.

Nie bez znaczenia jest również to, jak duży jest w danym momencie popyt na kredyty w danym banku – większa ilość wniosków może oznaczać dłuższy czas oczekiwania. Należy także pamiętać o tym, że istotne jest także zachowanie samego kredytobiorcy, a więc, w jakim czasie dostarczy wszystkie niezbędne dokumenty (m.in. odnośnie do osiąganych dochodów), a także, czy nie będą się w nich znajdowały jakiekolwiek błędy.

W zależności od tego, kiedy został złożony wniosek (czy w nocy lub w weekend, czy w godzinach pracy banku) czy ktoś jest klientem danego banku i jaka jest kwota kredytu, na decyzję kredytową w przypadku kredytu gotówkowego można czekać od kilku minut do kilku dni. Jeśli zaś chodzi o kredyt hipoteczny, tutaj okres ten może wynieść nawet do kilku tygodni czy miesiąca.

Co zrobić, aby skrócić czas oczekiwania na decyzję?

Żeby skrócić czas oczekiwania na decyzję kredytową, można na przykład zgłosić się do ekspertów Multikredyt.pl – przeprowadzą oni klienta przez każdy etap uzyskiwania kredytu hipotecznego i zadbają o to, aby nie doszło do żadnych błędów czy pomyłek.

Z ich wsparciem formalności zostaną ograniczone do minimum, co pozytywnie wpłynie na okres rozpatrywania wniosku. Ograniczone zostaną także nerwy i stres związane z kredytem, a także koszty takiego zobowiązania, z uwagi na fakt, że dzięki pomocy specjalisty można liczyć na najlepsze warunki finansowania.