Poranna aromatyczna kawa

Poranna aromatyczna kawa

Kawa, napój, bez którego wielu nie wyobraża sobie możliwości rozpoczęcia dnia, została otoczona nieskończoną ilością mitów o jej wyjątkowej szkodliwości. Czy rzeczywiście jest tak niezdrowa, jak zwykło się o niej mówić? Jednego możemy być pewni. Stosowana w rozsądnych ilościach, na pewno krzywdy nie wyrządzi.

Głównym składnikiem kawy, który budzi najwięcej wątpliwości jest kofeina, czyli środek psychoaktywny, który wykazuje silne działanie na ośrodkowy układ nerwowy, pobudzając, niwelując uczucie zmęczenia i zwiększając zdolność koncentracji. To dlatego kawa mielona tak często gości w naszych kuchniach przy porannych śniadaniach.

Ważne żeby nie przedawkować ilości dostarczanej dziennie kofeiny. Wg. wielu badań, spożywanie kofeiny w przedziale między 300-400 mg dziennie, nie wykazuje negatywnych skutków dla zdrowia. Mielona kawa zawiera ok. 120 mg kofeiny w filiżance przyrządzonego napoju, dzięki czemu łatwo wyliczyć, że bezpiecznie można spożywać nawet ok. 3 filiżanek dziennie.

Warto jednak pamiętać, że wszelkie normy różne są dla każdego człowieka i na ich ramy wpływają m. in. takie czynniki jak aktywność fizyczna, stres, wiek, płeć itp. Najlepszym sposobem na ustalenie bezpiecznej granicy przyjmowanej ilości kofeiny jest dokładna obserwacji reakcji swojego organizmu. Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na fakt pogarszania kondycji fizycznej i nieregularności pracy serca.

Rooibos jest rewelacyjną alternatywą dla czarnej herbaty. Nie zawiera kofeiny, dlatego mogą go pić małe dzieci i kobiety w ciąży. Herbata rooibos powinna być pita, nie tylko ze względów walorów smakowych, ale i tego, co dobrego może zrobić na naszego zdrowia i ciała.

Dla kogo rooibos?

Okazuje się, że herbata rooibos łagodzi wiele dolegliwości i chorób. Polecana jest kobietom w ciąży i matkom karmiącym, bo hamuje mdłości i dostarcza organizmowi tak potrzebnego w czasie ciąży żelaza, później stymuluje organizm do produkcji pokarmu.

Rooibos sprawdza się także u osób cierpiących na choroby skórne- łagodzi trądzik. Należy ją pić i stosować w formie okładów.

Rooibos – idealna herbata na jesień i zimę

Jak się okazuje rooibos to doskonały napój na jesienne i zimowe wieczory. Poprawia on nastrój, dzięki znajdującym się w tej herbacie flawonoidom. Do tego ułatwia zasypianie. Warto sięgnąć po kubek tego pysznego napoju, każdego jesiennego i zimowego dnia. Może w końcu zawierucha i długie wieczory, nie będą doprowadzały was do chandry.

Herbata rooibos zalecana jest także wszystkim, którzy cierpią na problemy pokarmowe. Rooibos ma działanie osłonowe, dzięki czemu neutralizuje bóle brzucha. Może także pomóc w trakcie miesiączki, ponieważ stwierdzono u niego działanie rozkurczowe.

Nie pozostaje nic innego, jak skusić się na filiżankę, prawda?