W aktualnych czasach generalnie wszyscy prowadzą konta osobiste. Są to jedne z paru odmian depozytów bankowych, z jakich jak wiadomo korzysta generalnie każdy.
Konta osobiste można podzielić na sporo rozmaitych odmian, z jakich najpopularniejszy jest w głównej mierze ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. W praktyce przedstawia się on w ten sposób, iż umożliwia zbieranie środków i tym samym pracuje jako specyficzna odmiana lokaty, czyli w przypadku znacznej kwoty znajdującej się na koncie, doliczany jest okresowo pewien procent, jaki w formie dodatkowych środków dodawany jest do całości ulokowanych przez nas środków.
Jednakowoż ostatnio naliczanie profitów na ROR-ach stało się mniej opłacalne dla zwykłych zjadaczy chleba. W większości znanych banków, które działają od dziesięcioleci, pobierane są okresowe opłaty, które nie dla każdego są niewielkie. Stąd też za korzystanie z rachunku w wybranych bankach trzeba często zapłacić nawet i kilkadziesiąt złotych. Dlatego zalecanym sposobem okazują się być rachunki w bankowości internetowej, za których użytkowanie nie są pobierane żadne opłaty.
Niemniej jednak to konta oszczędnościowe stanowią znakomite rozwiązanie na odłożenie większych pieniędzy. Czasami bowiem bywa tak, że potrzebujemy zbierać jakieś oszczędności, które następnie chcemy spożytkować na wybrany cel. Nie zawsze zbieranie do skarbonki się udaje, bowiem możemy stale z niej podbierać jakieś drobne na aktualne wydatki. Konto oszczędnościowe pozwala jednak na gromadzenie pieniędzy z dużą stopą procentową. Klienci mają wówczas możliwość dostępu do środków w dowolnym czasie, naturalnie bez utraty odsetek.
Następnym gatunkiem depozytu bankowego są oczywiście lokaty terminowe. W tym przypadku umowa podpisywana jest na ustalony okres i tak samo, jak w przypadku wcześniej wyliczonych depozytów bankowych, także dotyczy trzymania pieniędzy w banku. W tym jednak przypadku bank zobowiązany jest oddać uzyskany kapitał razem z naliczonymi odsetkami na koniec okresu trwania lokaty. Zagłębiając się w szczegóły, lokaty można by podzielić poza tym na odnawialne i nieodnawialne. W tym pierwszym przypadku po skończeniu się lokaty jest ona natychmiast ponawiana i nie następuje wypłata środków dla klienta.