Dla kogo kredyt w banku – zdolność kredytowa

Dla wielu osób, które nie miały nigdy problemów finansowych, odpowiedź na pytanie skąd pozyskać dodatkowe środki, może być tylko jedna. Mianowicie, będzie to kredyt bankowy. Mimo dość dobrych zarobków i tak nie możemy pozwolić sobie na zakup wszystkiego za gotówkę, jednak będzie nas stać na spłatę rat kredytu. Wiele z takich osób nie chce także inwestować wszystkich oszczędności w zakup za gotówkę, dlatego również i one decydują się na kredyt. Z kolei o pożyczkach pozabankowych wypowiadają się tylko negatywnie. Jednakże nie można definitywnie przekreślić sektora pozabankowego i jednym słowem powiedzieć, że pożyczki są złe. Oczywiście kredyt bankowy będzie tańszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem, jednakże nie dostępnym dla każdego. Dlaczego tak się dzieje?

Zdolność kredytowa

Każdy bank zobowiązany jest do szczegółowej weryfikacji potencjalnego kredytobiorcy, czyli zbadania jego zdolności kredytowej. Jest to pojęcie dość złożone jednak pokrótce postaramy się je omówić. Przede wszystkim należy wiedzieć, że na zdolność kredytową składają się dwa pojęcia. Jest to sytuacja finansowa oraz historia kredytowa. Aby otrzymać kredyt w banku musimy przejść weryfikację pozytywnie na obu szczeblach. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się tym pojęciom.

Sytuacja finansowa kredytobiorcy

Sytuacja finansowa kredytobiorcy to zarówno jego dochody jak i wydatki oraz zobowiązania. Dla wielu osób sytuacja finansowa to to ile zarabiamy. W ocenie banku to nie tylko wysokość naszych dochodów ale również koszty, które ponosimy na utrzymanie itp. Dlatego pod uwagę bierzemy źródło oraz wysokość dochodów (umowa o pracę, umowa zlecenie, emerytura, renta, dzierżawa, najem itd.). Następnie jaka jest wysokość kosztów, które miesięcznie ponosimy na swoje utrzymanie oraz członków naszej rodziny (jeśli takową posiadamy). Tutaj wliczymy m.in. czynsz, koszty wynajmu, amortyzacja samochodu i paliwo, opłaty za media. Kolejnym krokiem jest określenie wysokości miesięcznych zobowiązań takich jak kredyty, pożyczki pozabankowe, a także alimenty, które płacimy. To wszystko w połączeniu daje nam obraz jaka nadwyżka jest w naszym domowym budżecie. Tym sposobem możemy określić też ile pieniędzy pozostaje nam na inne wydatki, a tym samym na ewentualną ratą kredytu.

Historia kredytowa

Nasza historia kredytowa jest do sprawdzenia w BIK. Bank każdorazowo kiedy złożymy wniosek o kredyt dokona jej weryfikacji. W ten sposób sprawdzi naszą wiarygodność oraz to czy wywiązujemy się z zawartych umów. Co istotne, ważne jest nie tylko samo spłacenie kredytu ale również terminowość spłaty poszczególnych rat. Negatywny BIK może utrudnić nam pozyskanie kredytu w banku, a nie rzadko również całkowicie zaprzepaścić nasze szanse na kredyt bankowy.