Nowoczesne pompy ciepła – przełom w budownictwie

Nowoczesne pompy ciepła – przełom w budownictwie

W branży budowlanej wywołały furorę, zwłaszcza w kręgach ludzi zajmujących się budową domów pasywnych – których zużycie energii jest o 90% niższe niż obiektów wykonanej w normalnej, standardowej konstrukcji. Pompy ciepła to rozwiązanie nowe, stosowane z powodzeniem od kilku lat w Polsce.

Zasada działania

Nowoczesne pompy ciepła to przekaźniki wartości energetycznej bazującej na niewielkich różnicach temperatur, jakie istnieją pomiędzy powierzchnią ziemi a poziomem o 20 metrów niższym. Naukowcy udowodnili, że ziemia wraz z przybliżaniem się do jej jądra jest coraz cieplejsza. Dlatego też dzięki wykorzystaniu zjawiska akumulacji cieplnej, postanowiono zbudować jednostkę zasilającą układ ogrzewania domu, bazującą na różnicy temperatur wody pozyskiwanej z pompy ciepła – tak więc różnica 0,3 stopnia Celsjusza jaką można uzyskać na głębokości 20 metrów, jest akumulowana i przekazywana do wewnętrznego układu zajmującego się ogrzewaniem wody dla urządzeń grzewczych.

Zastosowanie

Największym problemem związanym ze stosowaniem pomp ciepła jest koszt ich instalacji. Aby móc wdrożyć takie rozwiązanie w naszym gospodarstwie domowym, należy się liczyć z kosztem co najmniej trzydziestu tysięcy złotych.

Nowoczesne pompy ciepła, a dokładniej rozwiązania energetyczne z nimi związane, zapewniają całkowitą niezależność systemu ogrzewania – dzięki zastosowaniu pieca akumulacyjnego oraz zaawansowanych sterowników elektronicznych system automatyki obsługujący ogrzewanie w układzie zamkniętym (ZUA), działa praktycznie bez potrzeby obsługi osoby zewnętrznej. Nie tylko sam dostosowuje temperaturę wody i temperaturę pomieszczeń względem panującej na zewnątrz ale również zarządza zasobami które pozyskał w celu planowania wydajności energetycznej.

Czy na pompy ciepła są dotacje z UE?

Niestety ta część ekologicznego domu, nie jest objęta programami dofinansowań, jednak do 2014 roku Unia Europejska ma wdrożyć dyrektywę i liczne zarządzanie dotyczące budowy nowych domów – mają być one przynajmniej w 50% realizowane w technologiach ekologicznych. Jeśli pojawi się takie rozwiązanie dla zagadnień elektrycznych i cieplnych w domu, na pewno pojawią się również dotacje. urzędnicy unijni podobnie jak w przypadku żarówek Edisona, chcą zastosować okresy ochronne oraz liczne dotacje mające zminimalizować koszty budowy domów ekologicznych. W Polsce obecnie tylko kilka firm zajmuje się sprzedażą części elektrycznych do takich systemów, jedną z nich znajdziecie pod tym linkiem. Wspomniana firma oferuje zarówno rozwiązania dla farm wiatrowych jak i indywidualne pakiety fotowoltaiczne – w każdym razie z ekologią w instalacjach elektrycznych są na „Ty”.

Kto wydaje pozwolenie na budowę?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, kto właściwie odpowiada za wydanie pozwolenia na budowę? Kiedy planujesz postawić nowy dom, przebudować istniejącą strukturę…

wynajem dźwigów

Kiedy warto wynająć dźwig?

Decyzja dotycząca wynajmu dźwigu, zamiast jego zakupu może być skomplikowana, ale w wielu przypadkach wynajem okazuje się bardziej opłacalny. Kiedy…

konstrukcje stalowe

Konstrukcje stalowe – ich zastosowanie i oferta Technostal

Rozmaite konstrukcje stalowe są często wykorzystywane w przemyśle. Dzięki ich technologii bez problemu można dopasować obiekt do konkretnych, indywidualnych potrzeb…

Dodaj komentarz