W branży budowlanej wywołały furorę, zwłaszcza w kręgach ludzi zajmujących się budową domów pasywnych – których zużycie energii jest o 90% niższe niż obiektów wykonanej w normalnej, standardowej konstrukcji. Pompy ciepła to rozwiązanie nowe, stosowane z powodzeniem od kilku lat w Polsce.
Zasada działania
Nowoczesne pompy ciepła to przekaźniki wartości energetycznej bazującej na niewielkich różnicach temperatur, jakie istnieją pomiędzy powierzchnią ziemi a poziomem o 20 metrów niższym. Naukowcy udowodnili, że ziemia wraz z przybliżaniem się do jej jądra jest coraz cieplejsza. Dlatego też dzięki wykorzystaniu zjawiska akumulacji cieplnej, postanowiono zbudować jednostkę zasilającą układ ogrzewania domu, bazującą na różnicy temperatur wody pozyskiwanej z pompy ciepła – tak więc różnica 0,3 stopnia Celsjusza jaką można uzyskać na głębokości 20 metrów, jest akumulowana i przekazywana do wewnętrznego układu zajmującego się ogrzewaniem wody dla urządzeń grzewczych.
Zastosowanie
Największym problemem związanym ze stosowaniem pomp ciepła jest koszt ich instalacji. Aby móc wdrożyć takie rozwiązanie w naszym gospodarstwie domowym, należy się liczyć z kosztem co najmniej trzydziestu tysięcy złotych.
Nowoczesne pompy ciepła, a dokładniej rozwiązania energetyczne z nimi związane, zapewniają całkowitą niezależność systemu ogrzewania – dzięki zastosowaniu pieca akumulacyjnego oraz zaawansowanych sterowników elektronicznych system automatyki obsługujący ogrzewanie w układzie zamkniętym (ZUA), działa praktycznie bez potrzeby obsługi osoby zewnętrznej. Nie tylko sam dostosowuje temperaturę wody i temperaturę pomieszczeń względem panującej na zewnątrz ale również zarządza zasobami które pozyskał w celu planowania wydajności energetycznej.
Czy na pompy ciepła są dotacje z UE?
Niestety ta część ekologicznego domu, nie jest objęta programami dofinansowań, jednak do 2014 roku Unia Europejska ma wdrożyć dyrektywę i liczne zarządzanie dotyczące budowy nowych domów – mają być one przynajmniej w 50% realizowane w technologiach ekologicznych. Jeśli pojawi się takie rozwiązanie dla zagadnień elektrycznych i cieplnych w domu, na pewno pojawią się również dotacje. urzędnicy unijni podobnie jak w przypadku żarówek Edisona, chcą zastosować okresy ochronne oraz liczne dotacje mające zminimalizować koszty budowy domów ekologicznych. W Polsce obecnie tylko kilka firm zajmuje się sprzedażą części elektrycznych do takich systemów, jedną z nich znajdziecie pod tym linkiem. Wspomniana firma oferuje zarówno rozwiązania dla farm wiatrowych jak i indywidualne pakiety fotowoltaiczne – w każdym razie z ekologią w instalacjach elektrycznych są na „Ty”.