Jak przetrwać remont i nie zwariować?

Jak przetrwać remont i nie zwariować?

W życiu każdego małżeństwa przychodzi taki moment, gdy nieunikniony staje się remont mieszkania. Wiąże się to nie tylko ze sporymi wydatkami, ale również przeciążeniem psychicznym. Mogą mu towarzyszyć przysłowiowe łzy i pot, a relacja obojga małżonków zdecydowanie może odbiegać od poprawnej. Podstawą udanego remontu są chęci i pozytywne nastawienie. Mówi się, że jeżeli para przetrwa remont – przetrwa wszystko. Zatem co zrobić by remontować a jednocześnie nie zwariować? Przygotowaliśmy dla Was zestawienie cennych rad i trików pomocnych przy remoncie lub odświeżeniu mieszkania.

1. Plan na wszystko.

Od zawsze wiadomo, że skrupulatne zaplanowanie czynności może oszczędzić nam stresu, wielu nieprzyjemnych sytuacji oraz sporych wydatków. Jeżeli planujecie przeprowadzić remont sami, musicie mieć choć jakiekolwiek pojęcie z czym to się wiąże. Ważne jest, by przed rozpoczęciem działań sporządzić listę niezbędnych rzeczy do kupienia. Wasza lista będzie różna w zależności od pomieszczenia które zamierzacie remontować. Na pewno przydadzą się: wałki i pędzelki do malowania, folia malarska, taśmy malarskie, puszki izolacyjne czy rękawice ochronne. W przypadku, gdy zlecacie wykonania remontu profesjonalnej ekipie nie musicie martwić się o jakiekolwiek zaopatrzenie. Specjaliści zajmą się wszystkim sami. Warto jednak pamiętać o regularnym sprawdzaniu jakości dotychczas wykonanej pracy oraz ich efektywności.

2. Względy prawne.

Jeżeli posiadacie mieszkanie w bloku, które administrowane jest przez spółdzielnię mieszkaniową, warto z odpowiednim wyprzedzeniem skonsultować swoje plany z administracją. Być może zabiegi, które macie w planach wymagają zgody lub pisemnego pozwolenia spółdzielni. Przygotujcie się również na narzekanie sąsiadów. Mimo, iż remont nie będzie zakłócał ciszy nocnej, będziecie starać się zachowywać względnie spokojnie a klatka schodowa będzie na bieżąco sprzątana z resztek po remoncie to i tak nie omieszkają oni wyrazić swojego niezadowolenia. Warto zawiesić na tablicy ogłoszeń na klatce schodowej informacje o planowanym remoncie i z góry przeprosić za ewentualne niedogodności. Być może w pewien sposób załagodzi to relacje sąsiedzkie.

3. Pozbądźcie się niepotrzebnych rzeczy.

Jeżeli macie w planach generalny remont nieuniknione będzie wcześniejsze przygotowanie mieszkania. Pamiętajcie że jest to idealna okazja do pozbycia się z mieszkania starych, nieużywanych bibelotów. Jeżeli nadają się one jeszcze do użytku możecie je sprzedać, jeżeli macie nadmiar ciuchów warto oddać je potrzebującym. Dzięki temu nie dość że zwolnicie sporo przestrzeni w swoim mieszkaniu, to możecie na tym zarobić albo przyczynić się do uszczęśliwienia kogoś.

4. Optymalne rozplanowanie wnętrza.

Jeżeli przystępujecie do remontu bez wcześniej zaplanowanego rozkładu, jeszcze nic straconego. Puste mieszkanie, odświeżone, niezagracone pobudzi Waszą wyobraźnię i natchnie na nową, oryginalną aranżacje mieszkania. W przypadku, gdy w mieszkaniu nie znajdują się jakiekolwiek meble warto pamiętać o odpowiednim rozplanowaniu miejsc i ilości gniazdek. Jak się później przekonacie – gniazdek nigdy za wiele, zwłaszcza w kuchni. W sytuacji gdy jesteście już rodzicami, zadbajcie o bezpieczeństwo Wasze i Waszych pociech. Zabezpieczcie łatwo dostępne gniazdka tak, by maluchy nie urządzały sobie z niego zabawki.

5. Zaplanujcie budżet.

Niezwykle ważnym aspektem każdych prac remontowych jest jego budżet. Finanse są tematem rzeką w przypadku zmieniania aranżacji wnętrza. Jednak nie warto trzymać się ściśle określonej kwoty, którą postanowiliście wydać na ten cel. Liczcie się z tym, że w zadziwiającym tempie przekroczycie zaplanowaną kwotę. Jeżeli korzystacie z pomocy ekipy remontowej to koszty drastycznie wzrosną. Jednak macie wtedy pewność o profesjonalizmie wykonania i realizacji każdego Waszego pomysłu. Ponadto zaoszczędzacie swój czas, który możecie przeznaczyć na projektowanie wnętrza. Warto jednak zaznaczyć próg finansowy, którego nie możecie przekroczyć. Pieniądze na remont nie powinny pochodzić z Waszego bieżącego budżetu domowego. Może to spowodować problemy z opłaceniem rachunków i innych należności.

6. Jakość materiałów.

Istnieją kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić w trakcie remontu mieszkania. Najważniejszą zasadą jest jednak by nie zaciskać pasa podczas doboru podstawowych materiałów i wyposażenia domowego. Przykładowo, niezwykle ważne jest kupno paneli o wysokiej klasie ścieralności. Elementy wyposażenia, które będą Wam służyły na porządku dziennym, powinny charakteryzować się wysoką jakością, praktycznością w zastosowaniu oraz muszą być atrakcyjne wizualnie. Z pewnością nie warto oszczędzać na podłogach, farbach na ścianach czy meblach codziennego użytku. Segmenty te nie są wymieniane tak często jak elementy dekoracyjne czy akcesoria domowe a mogą być częściej narażone na liczne uszkodzenia.

Dodaj komentarz