Budowa domu wiąże się z licznymi planami oraz projektami. Jeszcze parę lat temu nie mogliśmy zacząć stawiania domu bez okazania odpowiednich dokumentów podczas wystąpienia o pozwolenie na budowę. Obecnie nie musimy w urzędzie okazywać projektu naszej instalacji. Nie oznacza to jednak, że planu nie trzeba wykonywać. Dobry projekt instalacji elektrycznej przyczyni się do bezpiecznego i komfortowego korzystania z urządzeń elektrycznych.
Co to jest projekt instalacji elektrycznej?
Projekt instalacji elektrycznej to nic innego jak spis informacji o tym, jak budynek zostanie podłączony do sieci elektroenergetycznej, a także jakie zabezpieczenia zostaną użyte oraz z ilu obwodów zostanie wykonana cała instalacja. Projekt składa się z części rysunkowej w formie planu oraz opisowej. Gdy na początku nie jesteśmy jeszcze pewni jak dokładnie będzie wyglądać wnętrze naszego domu, możemy zdecydować się na zarys planu. Następnie w kolejnych etapach budowy uzupełniać niezbędne informacje.
Kto wykona projekt?
Wykonaniem projektu powinien zająć się wykwalifikowany elektryk lub firma, która zajmuje się świadczeniem tego typu usług np. ElektroInstal Projekt. Najlepiej zgłosić się z planem lub chociaż zarysem rozkładu wnętrz. Dzięki temu będzie można ocenić zapotrzebowanie na gniazdka elektryczne oraz odpowiednie oświetlenie pomieszczeń. Dzięki temu projekt będzie spersonalizowany i opracowany na podstawie naszych potrzeb.
Jakie są zalety wykonania projektu?
Podstawową zaletą tego rozwiązania jest usprawnienie budowy domu, a kto z nas nie chciałby ukończyć prac wcześniej? Dobrze wykonany projekt pomoże nam uniknąć problemów w postaci nieodpowiedniej liczby gniazdek elektrycznych bądź za słabym oświetleniu. Dzięki wykonaniu projektu nie dojdzie do sytuacji, w której instalacja elektryczna będzie zbyt blisko instalacji kanalizacyjnej lub wodociągowej. Dodatkowo plan przyda się podczas późniejszych remontów, gdy będziemy chcieli wywiercić dziurę w ścianie.
Z czego składa się instalacja elektryczna?
W budynkach mieszkalnych instalacje składają się z układu zasilania niskiego napięcia, który składa się z:
- pionów i linii zasilających
- przyłączy oraz złączy kablowych
- instalacji odbiorczej
- tablicy rozdzielczej
- odpowiedniej liczby obwodów
Podsumowując: wykonanie odpowiedniego projektu instalacji elektrycznej znacznie usprawni budowę domu oraz przyczyni się do wyznaczenia zapotrzebowania i odpowiedniego rozplanowania montażu gniazdek elektrycznych oraz oświetlenia. Pamiętajmy jednak by korzystać z pomocy fachowców z odpowiednimi kwalifikacjami.