Budowa domu

Budowę domu możemy zaliczyć do długotrwałych oraz kosztownych przedsięwzięć. Przed podjęciem prac inwestor powinien pierw zapoznać się szczegółowo z wszystkimi etapami budowy. Robi się tak, gdyż wtedy można dokładnie określić harmonogram wszystkich prac budowlanych i być na nie przygotowany. Jest to również ważne pod kątem pieniężnym, ponieważ rozpoczęcie budowy domu bez wcześniejszego rozplanowania może spowodować obniżenie jakości przeprowadzonych prac oraz zwiększeniem wkładu pieniężnego.

Fundamenty

Ten etap budowy jest nazywanym etapem zerowym. Można śmiało rzec, iż jest to pierwszy znaczący element budowy. Prace powinny się rozpocząć, kiedy inwestor załatwi wszystkie sprawy urzędowe. Na początku trzeba zacząć od zabezpieczenia terenu budowy oraz ogrodzenia go. Jeśli wszelakie pomiary zostały dokonane, wówczas inwestor bądź ekipa może zacząć prace budowlane. Pierwszym ich zadaniem będzie wykonanie wykopu, w którym zostaną umieszczone fundamenty. A jak już o fundamentach mowa to muszą być odpowiednio dobrane do masy całego budynku i uwzględniać nośność gruntu. Drenaż wykonuje się, podczas gdy grunt jest niepewny.

Stan surowy otwarty

Często budowa stanu surowego otwartego wymaga 50% całego budżetu. Jest to bardzo znacząca informacja dla inwestorów. Powinni zwrócić na to uwagę, podczas planowania wydatków. Ekipa budowlana może przystąpić do tych prac, gdy fundamenty, wyschły oraz zostały zabezpieczone. Podczas realizowania tego etapu z pewnością przydadzą się cieśli, dekarzy czy murarze. Dlatego, iż w skład tych prac wchodzi stropy na dach, ściany nośne i działowe, kominy czy schody na piętro. Warto rozpocząć prace tego etapu w okresie wiosennym, by budowa skończyła się przed zimą oraz by inwestor był pewien, iż sprawy związane z cementem dobrze się zwiążą.

Stan surowy zamknięty

Po skończeniu prac nad stanem surowym otwartym przyszedł czas na jego zamknięcie. Polega to na wstawieniu okien, bramy garażowej czy drzwi wejściowych. Jest jeden wymóg prace, nad tym stanem muszą się zakończyć przed zimą dlatego, aby dom nie był narażony na działania atmosferyczne.

Wykończenie nieruchomości pod klucz

W tym etapie dom nadaje się do zamieszkania, a prace budowlane dobiegają końca. Jedynie inwestor udekoruje pomieszczenia i wstawi meble. Wykonywane tu prace są uzależnione od ustaleń z firmą budowlaną czy deweloperem. Do stanu deweloperskiego zaliczamy prace instalacyjne, ale nie liczące montażu urządzeń. Warto podkreślić, iż gdy prace instalacyjne dobiegną końca, inwestor powinien je odebrać oraz sprawdzić.

Dodaj komentarz