7 sposobów szybkiego mycia okien bez smug

Okna najlepiej myć przy chłodnej, bezwietrznej i pochmurnej pogodzie. W tych warunkach detergent nie wyschnie natychmiast, co zapewni najlepszy efekt czyszczenia i brak smug. Konieczne jest również wcześniejsze przygotowanie wszystkich narzędzi pracy: pojemnika na wodę i detergent, suchej chusteczki lub gąbki oraz specjalnego skrobaka do okien. Sekret mycia okien bez smug w 80% zależy od wyboru środka czyszczącego. Który z nich będzie Ci najbardziej odpowiadał, dowiemy się teraz.

Stare gazety

Najbardziej sprawdzoną metodą, która przyszła do nas z czasów radzieckich jest wykorzystanie zwykłych gazet. Do wody należy dodać detergent lub proszek, następnie zwilżyć okna tym płynem i szybko wytrzeć grudkami gazety. Dobrze wchłaniają wodę i nadają szkłu szczególny połysk dzięki składowi chemicznemu tuszu.

Ocet

Zaletą tej metody jest nie tylko czyste szkło, ale również fakt, że zapach octu odstrasza owady. W osobnym naczyniu wymieszaj szklankę ciepłej wody i 50 ml kwasu octowego. Wskazane jest, aby wlać kompozycję do butelki z rozpylaczem, a następnie zastosować ją do okna i usunąć za pomocą suchej szmatki.

Kwas cytrynowy

Często zamiast octu gospodynie używają kwasku cytrynowego lub soku z cytryny. Potrzebne jest 50 ml soku na szklankę wody. Dla szczególnie cierpliwych istnieje przepis, który sugeruje umieszczenie skórki cytryny w litrowym słoiku i zalanie jej 9% roztworem octu. Kompozycja powinna nalegać 1-2 tygodnie, po czym będzie doskonałym środkiem dezynfekującym i detergentem.

Amoniak

Amoniak ma ostry, agresywny zapach, dlatego lepiej sprzątać dom przy otwartych oknach. W celu ochrony dróg oddechowych należy założyć maskę. Na szklankę ciepłej wody potrzebujesz jednej łyżki amoniaku. Masę należy rozprowadzić na całej powierzchni okna, a następnie wytrzeć do sucha szmatką. Jeśli okna są bardzo brudne, dodaj łyżkę stołową octu do roztworu.

Skrobia

Wiele ludowych przepisów na plamy na oknach zawiera skrobię. Najprostszą kompozycję tworzy się poprzez rozpuszczenie 1 łyżki skrobi w litrze ciepłej wody. Po umyciu okien należy poczekać, aż wilgoć całkowicie odparuje i usunąć pozostałości skrobi suchą ściereczką z mikrofibry. Dużo skrobi znajduje się również w ziemniakach, dlatego możesz pokroić je w krążki i szybkim ruchem przetrzeć zabrudzone okno.

Soda i ocet

Soda oczyszczona i ocet często muszą być łączone w gospodarstwie domowym. Mogą również pomóc w kwestii mycia okien. Środek przygotowuje się w następujący sposób: czwarta część filiżanki sody i 100 ml octu rozpuszcza się w 2 litrach wody.

Gliceryna

Wyobraź sobie, że Twoje okna są umyte do połysku. Chcesz utrzymać je w czystości jak najdłużej? Gliceryna pomoże stworzyć ochronę przed kurzem. Zmieszaj 60 ml płynu z 40 ml wody, a następnie dodaj do mieszaniny dwie krople amoniaku. Rozprowadź produkt na całej powierzchni okna, chroniąc go w ten sposób przed przedwczesnym zanieczyszczeniem.

Dodaj komentarz