Zakup odpowiednich obcinaczek dla psa – na co zwracać uwagę?

Zakup odpowiednich obcinaczek dla psa – na co zwracać uwagę?

Psie pazury to martwe twory naskórka, które służą psu to kopania, drapania i biegania. Od ich długości zależy komfort chodzenia czworonoga, dlatego ważne jest pamiętanie o regularnym podcinaniu pazurów. Niestety, nie każdy właściciel psa ma na tyle odwagi, aby podjąć samodzielną próbę skrócenia tego tworu – zwłaszcza jeżeli nasz pies niezbyt chętnie przystaje na wszelkie ku temu próby. Pomóc może tu jednak cierpliwość, odpowiednie obcinaczki oraz regularność – najlepiej o tych samych porach dnia.

Dlaczego regularne skracanie psich pazurów jest tak ważne?

Psie łapy wymagają szczególnej uwagi oraz pielęgnacji. To właśnie na nich pies pokonuje wszelkie odległości i używa ich do wielu czynności. Kluczowa jest regularna kontrola. Powinna ona polegać na sprawdzeniu stanu poduszek, które narażone są na nadmierne wysuszanie oraz pazurów, które przy braku skracania mogą powodować dyskomfort w chodzeniu. Brak skracania pazurów może nieść również inne przykre dla zwierzęcia konsekwencje – pazury mogą się np. połamać i sprawiać psu ból.

Wewnętrzna warstwa pazurów u większości naszych czworonogów wyposażona jest w silnie unerwiony oraz ukrwiony rdzeń. Jego uszkodzenie przynosi podobne skutki jak np. skaleczenie się nożem przez człowieka.

Jakie cechy powinny mieć psie obcinaczki?

Aby skrócić psi pazur, niezbędne jest wyposażenie się w odpowiednią obcinaczkę. Na rynku dostępne są ich dwa rodzaje: w typie nożycowym oraz gilotynowym. Jeśli dotychczas nie miałeś lub nie miałaś odwagi samodzielnie wykonywać tej czynności, albo szukasz odpowiednich obcinaczek, to warto odwiedzić stronę formapupila.pl/obcinaczki-dla-psa-opinie-ranking/. Znajdziesz tam ranking najczęściej polecanych obcinaczek dla psów, oraz przykładowe filmiki zawierające cenne wskazówki jak prawidłowo się nimi posługiwać.

Przy wyborze odpowiednich obcinaczek należy zwracać uwagę na:

  • wygodną rączkę;
  • końcówki obcinaczki (nie mogą być za ostre);
  • noże, których nie będzie trzeba ostrzyć;
  • inne udogodnienia – np. podświetlenie LED, czy zabezpieczającą osłonkę.

Podświetlenie docenią szczególnie właściciele psów, których ciemne pazury utrudniają zlokalizowanie rdzenia. Światło LED dokładnie oświetli pazur i pozwoli precyzyjnie go skrócić. Warto przy tym pamiętać, że nie każde obcinaczki będą odpowiednie dla małego, czy dużego psa. Ważne jest zatem zwracanie uwagi na ich rozmiar i przeznaczenie (mowa o podziale na duże, średnie, małe oraz miniaturowe psy).

Dla niedoświadczonych właścicieli psów idealnym rozwiązaniem będą obcinaczki wyposażone dodatkowo w specjalną blaszkę, która blokuje nadmierne skracanie pazurów. Jest to bezpieczne i wygodne rozwiązanie także dla psów, które nie chcą współpracować przy tej czynności.