Na co zwrócić uwagę przy wyborze drewnianych okien?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drewnianych okien?

Choć w ostatnich latach plastikowe okna to najczęściej wybierany produkt, to drewniane modele znów wracają do mody. Okna są kluczowym elementem każdego budynku. Wpuszczają do środka światło i izolują od tego, co dzieje się na zewnątrz – w tym od zimna, czy wiatru. Przy wyborze bardzo ważny jest więc nie tylko materiał, ale także parametry. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze drewnianych okien? 

Jakie zalety mają drewniane okna? 

Eleganckie, klasyczne i stylowe – tak w trzech słowach możemy opisać drewniane okna. Przyciągają one oko wytrawnych estetów, ale nie tylko. Taki wybór ma także wiele korzyści. Jakie zalety mają drewniane okna? Przede wszystkim ramy okienne wykonane z drewna są niezwykle trwałe. Ich żywotność przy prawidłowej pielęgnacji wynosi nawet 100 lat. Co ważne, drewniane okna mogą być dowolnie formowane. Nie ogranicza ich kształt i wielkość, to idealne rozwiązanie do domu jednorodzinnego, ale także i do bloku. 

Okna z Sokółki wykonane z drewna mają niski współczynnik przenikania ciepła. Oznacza to, że bardzo dobrze izolują od zimna wnętrze domu, lub mieszkania. Ponadto wyróżniają się bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną. Dużą zaletą tego rozwiązania jest także ekologiczna konstrukcja. Odpowiednio zaimpregnowane drewno to najtrwalszy materiał. Takie okna są więc inwestycją, która posłuży Ci przez lata. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drewnianych okien? Okna z Sokółki

Zanim zdecydujesz się na konkretny model okna, warto zapoznać się z kluczowymi kwestiami, które pomogą Ci w wyborze. Przede wszystkim warto wiedzieć, że drewniane okna są nie tylko wytrzymałe, ale także praktyczne. Możesz je dowolnie malować i odnawiać, jeśli po jakimś czasie zajdzie taka konieczność. Jeśli chodzi o instalowane w nich szyby, okucia oraz uszczelnienia, to niewiele się one różnią od okien PCV. Co więc wziąć pod uwagę przy wyborze?

Kluczową kwestią jest rodzaj wykorzystanego do produkcji drewna. W Polsce najczęściej stosuje się sosnę. Drewno sosnowe wyróżnia się twardością, a przy tym niewysoką ceną. Nieco droższe są natomiast okna wykonane z drewna bukowego. Najwyższej jakości okna będą zrobione za to z drewna dębowego. Istotna jest także grubość profili. Minimum stanowi profil o szerokości 3 mm. Co więcej, ważna jest liczba oraz rozmieszczenie uszczelek. Najczęściej montuje się dwie uszczelki – w części zewnętrznej i wewnętrznej. Dodatkową uszczelkę można umieścić w środku. Dzięki temu powstaje sucha komora, która przedłuża żywotność okna.