Jak zacząć inwestować na giełdzie?

Jak zacząć inwestować na giełdzie?

Jak zacząć inwestować na giełdzie?

Giełda to ostatnimi czasy bardzo gorący temat. Jesteśmy zalewani informacjami na temat wzrostów i spadków cen akcji, gazu, ropy, metali szlachetnych, czy kryptowalut. Czy zatem możemy to jakoś wykorzystać i zacząć zarabiać poprzez inwestowanie na giełdzie?

Konto w domu maklerskim

Żeby zacząć inwestować na giełdzie wystarczy nam otwarcie rachunku maklerskiego w dowolnym domu maklerskim. Z wielki prawdopodobieństwem Twój bank posiada taką usługę i za pomocą jego aplikacji będziesz w stanie taki rachunek maklerski otworzyć. Na naszym rachunku inwestycyjnym będziemy w stanie wykonywać zlecenia kupna i sprzedaż przeróżnych aktywów, takich jak:

  • Akcje
  • Kontrakty
  • Opcje
  • Obligacje

Aby wykonać taki zakup, wystarczy wybrać np. interesującą nas spółkę giełdową i przy pomocy zlecenia z limitem, lub zlecenia natychmiastowego, dokonać zakupu dowolnej ilości akcji. Sprzedaż zakupionych przez nas instrumentów finansowych odbywa się w analogiczny sposób. Zlecenia rynkowe możemy ustalać o dowolnej porze dnia i nocy, zostaną one jednak zrealizowane dopiero w godzinach funkcjonowania rynków giełdowych. Rynki pracują od poniedziałku do piątku, godziny pracy różnią się w zależności od kraju, w którym ów rynek się znajduje. Polski rynek GPW otwiera się o godzinie 9:00 i zamyka o godzinie 17:00. Prowizje i spready na giełdzie są dosyć niskie, przez co możemy wykonywać wiele transakcji dziennie, bez obaw, że będziemy musieli natychmiast utracić odczuwalną część zainwestowanej gotówki.

Konto u brokera

Możemy również otworzyć rachunek u brokerów CFD (Contract for Difference). Taki rachunek otwiera nam wiele możliwości i dostęp do niemalże wszystkich rynków światowych i aktywów inwestycyjnych. Na platformach CFD możemy dokonać zakupu złota, akcji amerykańskich, kawy, czy kryptowalut. Jest to jednak inny rodzaj zakupu, albowiem transakcja jest tutaj fikcyjna i odbywa się ona pomiędzy klientem a brokerem. Tego typu zlecenia giełdowe są swego rodzaju umową na dany towar, gdzie w momencie kupna i wzrostu jego ceny zaczynamy zyskiwać, a w przypadku spadku ceny, zaczynamy tracić. U brokerów możemy rozgrywać też pozycje krótkie (short), oznacza to, że możemy grać na spadki danych aktywów i zarabiać pieniądze w momencie, kiedy te aktywa tracą na wartości. Wygoda i prostota używania tego typu aplikacji jest idealna do rozpoczęcia inwestowania na giełdzie.

Ryzyko

Inwestowanie na giełdzie wiąże się z dużym ryzykiem. Możemy równie szybko zarobić pieniądze, jak i je stracić. Należy pamiętać o podejmowaniu przemyślanych decyzji i zachowaniu zimnej głowy. Warto przeanalizować wszystkie za i przeciw, zanim zdecydujemy się na zakup akcji danej spółki, metalu szlachetnego, czy kryptowaluty.