Ile trzeba czekać na decyzję kredytową?

Ile trzeba czekać na decyzję kredytową?

Dynamiczny rozwój technologii sprawił, że w ostatnich kilku latach niektóre procesy i czynności, które niegdyś zajmowały wiele czasu, dziś zajmują tylko chwilę. Wiele rzeczy można zrobić znacznie szybciej, sprawniej i bez ingerencji człowieka. Tyczy się to również spraw finansowych, a także zaciągania kredytów w bankach. Chociażby czas oczekiwania na decyzję kredytową uległ skróceniu, a kredytobiorca nie musi długo czekać na decyzję w sprawie tego, czy otrzyma dany kredyt, czy też nie. Ile więc czeka się na decyzję kredytową i od czego zależy to, kiedy zostanie ona wydana? Więcej dowiesz się z poniższego artykułu.

Ile czeka się na decyzję kredytową w banku?

To jaki będzie czas oczekiwania na decyzję kredytową może zależeć od wielu czynników. Należy wziąć pod uwagę: rodzaj kredytu, wymagania banku oraz obłożenie wnioskami w danym momencie. Jeśli zależy Ci na jak najszybszej decyzji kredytowej, to powinieneś ubiegać się o kredyt gotówkowy. To właśnie w przypadku tego zobowiązania bank zazwyczaj najszybciej udziela odpowiedzi odnośnie do tego, czy rozpatrzenie wniosku przebiegło pozytywnie, czy też negatywnie.

Jest tak, ponieważ analizą wniosku zajmuje się specjalny algorytm, co pozwala odciążyć trochę analityków bankowych, którzy zajmują się znacznie bardziej skomplikowanymi kredytami. Algorytm może także pracować o każdej porze, dlatego czas oczekiwania może ulec skróceniu.

O wiele dłużej trzeba czekać na decyzję odnośnie do większych kredytów np. kredytu hipotecznego. Wymaga on więcej formalności, a wykonanie wszystkich niezbędnych czynności może zająć więcej czasu niż w przypadku kredytu gotówkowego.

Ile czeka się na decyzję w sprawie kredytu hipotecznego?

Jak wiadomo kredyt hipoteczny, to bardzo poważne zobowiązanie dla kredytobiorcy, ale także bardzo duża inwestycja dla banku. Zanim taki produkt finansowy zostanie udzielony, to bank dokładnie sprawdza zdolność kredytową swojego klienta.

Wiele banków przyjmuje w tym zakresie dwa etapy: po pierwszym, który trwa około dwóch tygodni, wydawana jest decyzja wstępna, a po jakimś czasie, wynoszącym co najmniej kolejnych kilka tygodni, kiedy to analiza zostanie zakończona, a wszystkie formalności dopełnione, otrzymamy decyzję ostateczną.

Zła wiadomość jest taka, że z racji popularności, jaką cieszy się kredyt hipoteczny, natłok wniosków może być tak duży, że na decyzję kredytową trzeba będzie czekać nieco dłużej. W takiej sytuacji cała procedura może przedłużyć się nawet o kilka miesięcy. Więcej informacji na temat kredytów znajdziesz na blogu Spłata Pożyczek.