Ile można zarobić jako programista?

Ile można zarobić jako programista?

Ile można zarobić jako programista?

W ostatnich latach coraz większą popularnością może cieszyć się zawód programisty, a co za tym idzie, uniwersytety umożliwiające naukę w tym zawodzie są coraz bardziej oblegane. Jednakże nie tylko na studiach możemy nauczyć się podstaw programowania, bo w tych czasach wystarczy dostęp do internetu i możemy sami rozpocząć naukę. Kolejnym źródłem wiedzy o programowaniu są różnorodne kursy prowadzone przez specjalistów. Oczywiste jest jednak pytanie, które nurtuje każdego, a mianowicie ile zarabia programista i co wpływa na wysokość tego wynagrodzenia.

Co wpływa na wynagrodzenie?

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale to ile zarabia programista zależy od różnych czynników. Wśród czynników, które mają znaczący wpływ na wysokość pensji programisty znajdziemy np. 

  • wielkość firmy, w której pracuje programista,
  • doświadczenie i czas przepracowany w zawodzie,
  • wysokość wykształcenia,
  • województwo, na którego terenie pracuje,
  • język programowania.

Warto zaznaczyć, że cały czas powstają nowsze języki programowania a ich nauka niekiedy bywa skomplikowana i trudna dlatego też to w jakim języku programujemy ma tak duże znaczenie dla pracodawcy.

Zarobki programisty

Zacznijmy od tego, że w pracy programisty wyróżniamy stopnie takie jak junior, mid oraz senior.

Jeżeli jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, ze stopniem junior możemy zarobić od około 6500 zł do aż 10000 zł miesięcznie w zależności od języka programowania. Programista mid zarobić może od 11300 zł do nawet 19000 zł również w zależności od języka, w którym programuje. Zarobki programisty ze stopniem senior, sięgają od około 16800 do nawet 24500 zł miesięcznie, co również w tym przypadku uzależnione jest od języka programowania. Warto dodać, że również na to jakie wynagrodzenie dostaniemy wpływ ma to w jakim województwie pracujemy. 

Inaczej też mogą kształtować się zarobki programisty pracującego na podstawie umowy B2B (business to business). Zarobki juniora mogą wynosić od 7200 do 11000 zł. Wynagrodzenie programisty ze stopniem mid mogą zaczynać się już od około 13100 zł i sięgać nawet 21000 zł. Na stopniu senior możemy liczyć na zarobki w granicach 19300 zł do około 26000 zł. 

 

Podsumowanie

Jak możemy zauważyć, zarobki programisty są bardzo wysokie, ale żeby móc pracować w tym zawodzie trzeba włożyć w to bardzo dużo pracy, poświęcić dużo czasu na ćwiczenia oraz naukę, aby w późniejszych etapach móc cieszyć się możliwością pracy w tak prężnie rozwijającej się branży. Warto zaznaczyć, że branża IT jest jedną z najszybciej rozwijających się, a praca w takim środowisku jest ciągłą nauką.