Czy arytmetyka przyjdaje się w codziennym życiu?

Czy arytmetyka przyjdaje się w codziennym życiu?

Współczesna matematyka rozrosła się już do takich rozmiarów, że stanowi dziedzinę najszerszą z możliwych. Na przestrzeni tysięcy lat coraz bardziej zagłębiano się w prawa rządzące światem. W końcu cywilizacja doszła do etapu, w którym matematyka towarzyszy nam każdego dnia. Niewielu z nas patrzy na tę dziedzinę jako na coś z czego złożona jest nasza codzienność. Zanim jednak stworzono bardzo skomplikowane systemy i obliczenia matematyczne posługiwano się matematyką w bardzo prostej postaci. Arytmetyka jako prekursorka wielkiego dzieła matematycznego jest dzisiaj bardzo często niedoceniana. A przecież życie codzienne każdego z nas opiera się właśnie o nią. Przeciętnemu człowiekowi znajomość skomplikowanych działań matematycznych nie jest do życia potrzebna. I mimo, że są osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez poznania najbardziej zawiłych matematycznych zasad, na co dzień korzysta się jedynie z prostych działań.

Wbrew pozorom i temu co sami o niej myślimy, arytmetyka wywiera bardzo duży wpływ na życie każdego z nas. Przecież umiejętność liczenia w szerokim zakresie ułatwia nam życie codzienne. Dzięki niej wiemy, że pani w sklepie spożywczym dobrze wydała nam resztę, ale także potrafimy określić jaka odległość dzieli nas od konkretnego miejsca. Do uzyskania odpowiedzi na pytania o odległość, godzinę, ilość czegoś nie potrzebujemy wcale ani długopisu i kartki, ani dużo czasu. Nasze odpowiedzi na pytania o ilość, numer, wartość są niemal natychmiastowe. Czemu to zawdzięczamy? Oczywiście opanowaniu arytmetyki. Już jako małe dzieci poznajemy świat i arytmetyką ucząc się najpierw liczyć od jednego do trzech, potem pokazując na palcach ręki ile mamy lat. W szkole rozwijamy swoje umiejętności. Przez cały czas towarzyszy nam arytmetyka. Jeśli jeszcze ktoś ma wątpliwości czym jest, warto jest przypomnieć jej definicję. Arytmetyka to elementarna znajomość liczb oraz umiejętność posługiwania się nimi poprzez wykonywanie działań. Mimo, że z czasem zapominamy co to jest, raz poznana arytmetyka towarzyszy nam przez całe życie.

Odpowiedzi na pytanie jak arytmetyka wpływa na nasze życie jest wiele. Wiele z nich można zapisać matematycznie! Jej wpływ na codzienność, nasze działania oraz myślenie jest wręcz nieoceniony. Świadczy o tym chociażby fakt, że nie powtarzając zasad arytmetycznych potrafimy je zastosować i wykorzystać do końca życia. Można ja porównać do nauki mówienia, raz poznane słowo jest używane przez nas z różną częstotliwością do końca życia. Tak samo cyfry towarzyszą nam każdego dnia – i arabskie, i rzymskie. Potrafimy je rozpoznać zapisać, wykorzystać do wykonania różnych obliczeń. Bo to właśnie na takich podstawach opiera się nie tylko matematyka, ale całe nasze życie. W końcu korzystamy każdego dnia ze schodów, przejeżdżamy przez ogromne mosty, wjeżdżamy windą na dziesiąte piętro. Arytmetyka dominuje również w dziedzinie informatyki, gdzie stanowi bazę dla tworzenia programów komputerowych. Daje nam możliwość funkcjonowania we współczesnym rzeczywistym i wirtualnym świecie.