Anteny samochodowe ze wzmacniaczem

Anteny samochodowe ze wzmacniaczem

O ile nie trzeba chyba wyjaśniać, czym jest sama antena samochodowa, o tyle pojęcie “wzmacniacza anteny samochodowej” wymaga już pewnego doprecyzowania. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z istnienia takiego akcesorium. Dzieje się tak z zasadniczego powodu: dopóki nie mamy problemów z odbiorem sygnału radiowego i wszystko “gra” nie ma szczególnej potrzeby zagłębiania się w takie “technikalia”. Ponadto często wzmacniacz jest już fabrycznie wbudowany w antenę i możemy korzystać z tego urządzenia, nie zdając sobie z tego nawet sprawy.

Co to jest wzmacniacz anteny samochodowej i do czego służy?

Kiedy w naszym samochodzie radio przestaje działać prawidłowo, konieczne jest rozważenie kupna wzmacniacza. To stosunkowo niewielkie elektroniczne urządzenie ma za zadanie poprawić jakość odbioru radiowego. Oznacza to, że wzmacniacz wytłumi wszelkie szumy i zakłócenia, a poprawi odbiór właściwego sygnału.

Antena ze wzmacniaczem czy bez?

Jeśli jesteśmy postawieni przed wyborem : zakup anteny samochodowej ze wzmacniaczem czy bez zdecydowanie lepiej jest zaopatrzyć się w antenę z wbudowanym wzmacniaczem. Ewentualny koszt dokupienia samego wzmacniacza nie jest duży (ich ceny zaczynają się już od około 10 złotych). Jednakże w trosce o kompatybilność urządzenia i dla zaoszczędzenia sobie fatygi, lepiej wyposażyć się we wzmacniacz od razu.

Jaki rodzaj anteny ze wzmacniaczem kupić?

Tak jak przed chwilą wspomnieliśmy, bardzo często wzmacniacz anteny samochodowej – i to zarówno anteny wewnętrznej, jak i zewnętrznej – jest już wbudowany w samą antenę i nie ma potrzeby dokupowania dodatkowego. Jeśli jednak zdarzy się tak, że jesteśmy właścicielami starszego lub tańszego modelu anteny, a radio w naszym aucie szwankuje, zdecydowanie polecamy zakup nieco droższego urządzenia. Oszczędności przy tym wyborze możemy w przyszłości pożałować.

Najtańsze wzmacniacze mogą bowiem nie działać selektywnie. Wzmocnią cały odbiór, bez różnicy, czy będą to szumy, czy właściwy sygnał. Gdy więc jesteśmy już zmuszeni do zakupu samego wzmacniacza lub całej anteny samochodowej ze wzmacniaczem – warto czasem dołożyć te parę złotych i zainwestować w coś co zapewni nam zdecydowanie większy komfort. Najtańsze anteny ze wzmacniaczem – w zależności od modelu i producenta – kupimy już za około 20-40 złotych. Te trochę lepsze to wydatek rzędu 60-80 złotych. Za najdroższe modele, elektryczne, rozsuwane, wyposażone we wzmacniacz zapłacimy znacznie powyżej stu złotych.

Dokonując wyboru pamiętajmy, że czasem zamiast tradycyjnej anteny doczepianej do karoserii warto kupić antenę wewnętrzną. Takie wersje również wyposażone są we wzmacniacz sygnału a ich zastosowanie niesie sporo korzyści : nie ma ryzyka uszkodzenia karoserii albo zepsucia anteny np. na myjni samochodowej.