Laryngolog to lekarz, który zajmuje się badaniem narządów znajdujących się w okolicy głowy oraz szyi. To właśnie do niego powinniśmy się udać, jeśli towarzyszy nam zapalenie gardła, ból ucha czy męczący katar. Profesjonalną wizytę u laryngologa możesz umówić w https://przychodnialekarzy.pl/. Jak dokładnie wygląda taka wizyta? Jakiego rodzaju badań możemy spodziewać się w trakcie?
Wizyta u laryngologa – jak wygląda?
Konieczność udania się na wizytę do laryngologa to coś, z czym zmierzył się zapewne każdy z nas. Wskazaniem do skorzystania z wiedzy lekarza tej specjalizacji jest chociażby uporczywy katar czy męczący ból gardła. Laryngolog zajmuje się również takimi schorzeniami, które związane są z nieprawidłowościami występującymi w obszarze uszu, nosa, zatok czy jamy ustnej. Lekarz ten bada także schorzenia obejmujące zmysły, z wyjątkiem wzroku, którym zajmuje się okulista. Otrzymując skierowanie do laryngologa, zdarza się, że nie mamy pojęcia, czego powinniśmy się spodziewać. Jego zadaniem jest podjęcie właściwej diagnostyki, a także wdrożenie odpowiedniego leczenia. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak wygląda przebieg wizyty u laryngologa.
Badania laryngologiczne
Każdy, kto boi się wizyty u laryngologa, powinien zachować spokój, ponieważ wykorzystywane w trakcie badania nie wiążą się z bólem i nieprzyjemnymi dolegliwościami. Cechą wyróżniającą wizytę laryngologiczną na tle innych wizyt lekarskich jest fakt, że często w trakcie jednej wizyty lekarz jest w stanie postawić diagnozę. Nie zawsze konieczne są dodatkowe badania. Podczas wizyty możemy spodziewać się, że laryngolog zechce skorzystać z określonych narzędzi, takich jak otoskop, laryngoskop czy endoskop. Pozwalają one przyjrzeć się przewodom słuchowym, błonie bębenkowej, a także okolicom krtani czy tchawicy. Oprócz tego laryngolog może wykonać badanie palpacyjne węzłów chłonnych, ślinianek, a także posłużyć się lusterkiem w celu dokładnego obejrzenia krtani i nosogardła.
Badania przeprowadzane w trakcie standardowej wizyty nie zawsze pozwalają jednak na postawienie diagnozy. Czasami konieczne są bardziej zaawansowane badania, np. tomografia, rezonans magnetyczny czy badania laboratoryjne. Każde z nich lekarz dobiera na podstawie występujących u danego pacjenta objawów.
Jak przygotować się do wizyty?
Udając się na wizytę u jakiegokolwiek lekarza, chcemy stawić się na nią odpowiednio przygotowani. Wybierając się do laryngologa, warto pamiętać o zabraniu ze sobą potrzebnej dokumentacji medycznej – bez wątpienia przydadzą się więc wyniki wykonanych wcześniej badań. Oprócz tego należy wyczyścić uszy z woskowiny, co znacznie ułatwi lekarzowi przeprowadzenie podstawowych badań. Warto również zadbać o higienę jamy ustnej – umyć zęby oraz język. Dzięki tym prostym czynnościom nie tylko sprawimy, że badanie będzie łatwiejsze, ale będziemy również mogli poczuć się pewniej w trakcie wizyty. Jednym z obowiązkowych elementów podczas konsultacji z laryngologiem jest wywiad lekarski. Lekarz może wtedy zapytać o aktualnie przyjmowane leki. Z tego względu przygotowując się do wizyty u laryngologa, należy wziąć ze sobą listę zażywanych środków farmakologicznych.