Maski jednorazowe – stały element naszej codzienności

Maski jednorazowe – stały element naszej codzienności

Maski jednorazowe na stałe zagościły w naszym życiu. Wielu ekspertów twierdzi, że ich najważniejszym zadaniem jest zmniejszenie ryzyka zainfekowania innych przez potencjalnego nosiciela wirusa. Zakażenie koronawirusem możemy przechodzić bezobjawowo – w takiej sytuacji jesteśmy nieświadomym niczego nosicielem, który roznosi wirusa w swoim otoczeniu.

Maseczki jednorazowe czy wielorazowe – które z nich są rekomendowane?

Dzięki noszeniu maseczki jednorazowej minimalizujemy ryzyko zakażenia. Aby więc chronić siebie i swoich najbliższych zalecane jest noszenie maseczek – bez nich ryzykujemy zdrowiem, a nawet życiem. O przykrych konsekwencjach, które mogą nas spotkać po zarażeniu się wirusem możemy usłyszeć niemal wszędzie. Dlatego warto jest chronić nie tylko siebie i swoich najbliższych, lecz także całe otoczenie, w którym się znajdujemy. Nosząc maski jednorazowe wspomagamy ochronę społeczeństwa przed wirusem.

Podczas wyboru odpowiedniej maski ochronnej możemy wybrać tą jednorazową albo wielorazową. Zdania odnośnie ich słusznego wyboru są podzielone. Wiele osób opowiada się za skutecznością maski jednorazowej – podczas gdy inne ją negują i zachęcają do noszenia tych wielorazowych. Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Należy jednak pamiętać o tym, że to właśnie maski jednorazowe są odpowiedniejsze – pod warunkiem, że rzeczywiście nosimy je raz i wyrzucamy. Ich materiał pozwala na dużo większą swobodę w oddychaniu, a przy tym stanowi mocną barierę dla szkodliwego wirusa. Pamiętaj, że skuteczne maski jednorazowe powinny posiadać odpowiednie atesty. Ważne jest także ich prawidłowe noszenie – dlatego zasłaniaj nią usta oraz nos.

Jak jeszcze chronić się przed wirusem?

Maski jednorazowe stanowią jeden z podstawowych środków ochrony osobistej. Dzięki ich noszeniu tworzymy tarczę ochronną dla swojego układu oddechowego, który dla groźnego wirusa stanowi drogę do naszego organizmu. Należy jednak pamiętać o tym, że samo noszenie maseczek – nawet jeżeli jesteśmy już zaszczepieni na COVID-19 – nie daje nam pewnej i skutecznej ochrony.

Aby więc nie narazić się na zakażenie, trzeba przestrzegać zasad zdrowego rozsądku. Do zasad tych należy m.in.: unikanie miejsc, w których znajduje się bardzo duża ilość osób, profilaktyczne mycie i dezynfekowanie rąk oraz zachowanie dystansu społecznego. W miejscach użytku publicznego warto jest także stosować ochronne rękawiczki jednorazowe. Stosując się do tych wszystkich zaleceń zmniejszamy ryzyko zakażenia groźnym wirusem.