Które orzechy są najzdrowsze? Sprawdź!

Które orzechy są najzdrowsze? Sprawdź!

Orzechy należą do jednych z najbardziej wartościowych produktów spożywczych. Zawierają duże ilości wysokiej jakości tłuszczów, witamin, minerałów oraz białka. Jednymi z najpopularniejszych orzechów w Polsce są m.in. orzechy włoskie i orzechy laskowe. Które orzechy są najzdrowsze?

Które orzechy najlepiej wprowadzić do swojej diety?

Odpowiedź może Was zaskoczyć. Wszystko zależy głównie od zapotrzebowania Waszego organizmu na składniki odżywcze, ewentualnych niedoborów i alergii pokarmowych. Spożywanie orzechów, każdego rodzaju niesie za sobą różne korzyści zdrowotne. Przykładowo, osoby o diecie ubogiej w selen powinny dodawać do swoich posiłków orzechy brazylijskie. Orzechy piniowe, z kolei, poprawiają wzrok i przemianę materii, a orzechy pekan zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory.

Rodzaje orzechów, które bez problemu kupicie w Polsce

  • orzechy nerkowca
  • orzechy laskowe
  • orzechy włoskie
  • orzechy piniowe
  • orzechy pekan
  • orzechy makadamia
  • migdały
  • pistacje

Pistacje – niepozorne zielone orzeszki wypełnione witaminami

Pistacje znane są ze swoich niezwykłych właściwości zdrowotnych. Osoby regularnie spożywające ten typ orzechów szybko zauważają poprawę odżywienia i kolorytu skóry. Te zielone orzechy wpływają korzystnie także na pracę jelit, obniżenie poziomu cholesterolu i glukozy we krwi (pistacje to fantastyczna przekąska dla osób zmagających się z cukrzycą!). Dodatkowo opóźniają starzenie organizmu ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy, są bogate w błonnik, witaminy (m.in. B1, B6, kwas foliowy, witaminę E), minerały (np. miedź, mangan, potas, magnez i żelazo), dobrze przyswajalne białko oraz zdrowe tłuszcze.

Zastąpcie słodkie przekąski orzechami!

Słodycze wypełnione po brzegi cukrem, słodzikami, konserwantami i sztucznymi barwnikami nikomu nie wychodzą na zdrowie. Dlatego warto jak najszybciej wyrobić nowe, dobre nawyki żywieniowe. Jeśli należycie do osób, które nie wyobrażają sobie dnia bez choćby kostki czekolady to nie musicie z niej całkowicie rezygnować. Sięgnijcie po orzechy w czekoladzie. Taki deser wykonacie z łatwością w zaciszu własnego domu. Wystarczy, że rozpuścicie czekoladę (w tzw. kąpieli wodnej) i zanurzycie w niej wybrane przez siebie orzechy. W tej formie wszystkie smakować będą wyśmienicie! Pamiętajcie jednak, że orzechy wciąż są wysokokaloryczne i nie można się nimi objadać zupełnie bezkarnie.

Wpływ orzechów na ludzki mózg

Orzechy znane są ze swojego korzystnego wpływu na mózg. Dzięki zawartości jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych dbają o pamięć i odżywienie tego ważnego organu. Wysoka zawartość witaminy E chroni szare komórki i działa odmładzająco. Udowodniono, że mózg osób regularnie spożywających orzechy działa sprawniej.