Jak dbać o delikatną skórę dziecka?

Jak dbać o delikatną skórę dziecka?

Skóra dziecka pod wieloma względami różni się od skóry osoby dorosłej. Przede wszystkim jest cieńsza i bardziej delikatna, co oznacza, że wymaga specjalnej pielęgnacji. Skóra dzieci jest również bardziej podatna na różnego rodzaju zmiany środowiskowe. Wiąże się to z infekcjami, alergiami i podrażnieniami, którym mogą zapobiegać właściwe czynności pielęgnacyjne.

Jak dbać o dziecięcą skórę?

Właściwa pielęgnacja skóry powinna towarzyszyć dziecku już od momentu narodzin. Początkowo skóra noworodków jest chroniona przez białą, tłustą warstwę, która z czasem zanika. Do tego momentu ważne jest jedynie mycie dzieci delikatnymi gąbeczkami.

Kąpiel dziecka powinna wiązać się ze stosowaniem jedynie naturalnych, bezpiecznych kosmetyków (dexeryl). Należy pamiętać również, by nie myć dziecka zbyt często – mogłoby to spowodować przesuszenie lub łuszczenie skóry. Do wysuszenia ciała dziecka warto używać bawełnianych ręczników, które nie uszkodzą ich delikatnej skóry.

Jakich produktów używać przy pielęgnacji skóry dziecka?

Najważniejsze w przypadku pielęgnacji dziecięcej skóry, jest stosowanie naturalnych, organicznych produktów, które zmniejszają ryzyko alergii lub infekcji. Wskazane jest stosowanie naturalnych kosmetyków dedykowanych dla niemowląt, z uwzględnieniem analizy ich składów. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek reakcji alergicznej, zawsze warto zaczerpnąć opinii lekarskiej.

W przypadku pudrowania dziecka warto używać talku, który jest bezpieczny również dla niemowląt. Należy unikać wszelkich pudrów z dodatkiem substancji perfumowanych, a także zawierających mikrogranulki, ponieważ mogą uszkadzać skórę, szczególnie w okolicach pieluszki.

Na co zwracać szczególną uwagę przy pielęgnacji dzieci?

Dziecięca skóra jest szczególnie podatna na różnego rodzaju problemy, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie nieprawidłowości, które mogą wydawać się niepokojące. U małych dzieci najczęstsze problemy skórne to egzema i atopowe zapalenie skóry, które wymagają szczególnej pielęgnacji.

Właściwa pielęgnacja delikatnej skóry dziecka wiąże się również z ochroną przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Dzieci są bardzo narażone na oparzenia słoneczne, dlatego w przypadku dłuższego wyjścia na słońce, konieczne jest stosowanie kremów ochronnych z wysokim filtrem UV.