Domowe sposoby na zapalenie ucha cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie ma się temu co dziwić, bo jest to dolegliwość stosunkowo częsta i wyjątkowo uciążliwa. Jak zaś powszechnie wiadomo, nie każdy od razu dostrzega potrzebę udania się z tym problemem do lekarza. Niekiedy faktycznie udaje się zwalczyć zapalenie ucha przy pomocy domowych sposobów. Czasami jednak wizyta u lekarza jest konieczna i nie należy z nią zwlekać.
Wypróbuj kompresy i napary ziołowe
Skuteczne domowe sposoby na zapalenie ucha obejmują między innymi wykorzystanie kompresów. Najczęściej korzysta się z ciepłych kompresów, ale niektóre osoby wykorzystują te chłodne. Przed zastosowaniem kompresu, koniecznie trzeba jednak odcisnąć go z nadmiaru ciepłej wody bądź naparu ziołowego. Następnym etapem jest przyłożenie kompresu do ucha na co najmniej kilka minut. Wykorzystać można również napary ziołowe. Doskonale byłoby wykorzystać napar z czystka ladanowego, jak również napar z rumianku lekarskiego. Zioła te charakteryzują się właściwościami przeciwzapalnymi oraz przeciwbakteryjnymi. Dzięki temu, herbaty na bazie tych dobroczynnych ziół przyśpieszają proces zdrowienia. Jest to niesamowicie istotne, jeżeli zmagamy się z zapaleniem ucha.
Czosnek i imbir także mogą pomóc
Nie od dziś wiadomo, że czosnek oraz imbir to sprzymierzeńcy w walce z przeziębieniem i innego rodzaju sezonowymi infekcjami. Trzeba także zdawać sobie sprawę z tego, że produkty te mogą okazać się pomocne w walce z zapaleniem ucha. Zarówno imbir, jak i czosnek charakteryzują się silnymi właściwościami przeciwzapalnymi oraz przeciwbakteryjnymi. Z tego też względu, nierzadko określane są mianem naturalnych antybiotyków. Warto mieć świadomość tego, że czosnek oraz imbir nadają się zarówno do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Wacik nasączony kilkoma kroplami soku z czosnku można będzie włożyć do ucha, co powinno pomóc. Trzeba jednak regularnie go wymieniać.
Kiedy udać się do specjalisty?
Domowe sposoby na zapalenie ucha mogą być skuteczne. Niemniej jednak, nie zawsze się takie okazują. Niekiedy infekcja jest na tyle zaawansowana, że walka z nią przy pomocy domowych metod to stanowczo za mało. Jeżeli objawy zbyt długo nie mijają, trzeba będzie udać się do lekarza. W pierwszej kolejności można wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu. Być może konieczne okaże się wdrożenie antybiotyku. Niekiedy trzeba będzie porozmawiać z doświadczonym laryngologiem, bo przyczyny zapalenia ucha mogą być różne. Ważna jest także profilaktyka nawrotów choroby. Te niestety mogą zdarzać się stosunkowo często, zwłaszcza u osób, które mają obniżoną odporność.