Czysty dom – na zdrowie! Jak utrzymać porządek w domu?

Czysty dom – na zdrowie! Jak utrzymać porządek w domu?

Wokół nas jest mnóstwo bakterii i alergenów. W naszych domach również ich nie unikniemy. Oczywiście nie wszystkie drobnoustroje są naszymi wrogami. Większość, która skolonizowała nasze ciała, futerka domowych zwierząt czy podłogi jest dla nas pożyteczna. To właśnie dzięki nim nasz układ immunologiczny dowiaduje się, jak rozpoznawać i pokonywać prawdziwego wroga. Nie oznacza to, że możesz zrezygnować z regularnych porządków – wręcz przeciwnie! Są w naszych domach miejsca, które wymagają wyjątkowej czystości. Nie czekaj więc, aż zgromadzone w nich drobnoustroje wywołają infekcję lub uczulenie. Wyprzedź ich atak i zachowuj czysty dom – na zdrowie!

Jak utrzymać czystość w domu?

Toaleta to miejsce, które powinniśmy czyścić regularnie – każdy o tym wie. Sprzątanie jej kilka razy w tygodniu powinno zabezpieczyć domowników przed działaniem chorobotwórczych drobnoustrojów. Toaleta staje się zagrożeniem zwłaszcza wtedy, gdy ktoś cierpi na biegunkę i wymioty, wywołane infekcja bakteryjną lub wirusową. Do dezynfekcji możesz użyć gotowych produktów. Możesz także wyszorować muszle octem, a w miejsca pod krawędziami włożyć nasączone nim papierowe ręczniki. Codziennie należy również dezynfekować spłuczkę, bo dotykamy jej przed umyciem rąk.

Czysty dom to również czysta lodówka. Raz w tygodniu trzeba ją opróżnić i wyszorować ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. W ten sposób unikniemy rozwojowi bakterii na półkach i jedzeniu. Produkty przeterminowane wyrzucamy! Pozostałe powinny być ułożone w odpowiednim miejscu. Na samym dole układamy warzywa. Na skorupkach jajek bywa salmonella, dlatego powinny być przechowywane w oddzielnych pojemnikach. Surowe produkty, np. mięso, nie mogą leżeć obok tych gotowych do jedzenia, czyli np. sera i wędliny.

Dbaj o porządek

W czystym domu nie mogą znajdować się stare zmywaki. Co najmniej raz w tygodniu wymieniaj gąbki do naczyń na nowe. Stale wilgotne i z resztkami jedzenia są idealną pożywką dla bakterii. Mokre środowisko sprawia, że drobnoustroje mnożą się tu błyskawicznie. Dlatego na zmywakach nie ma co oszczędzać – wymieniamy je często i już. Jeżeli akurat nie masz pod ręką nowej gąbki do naczyń możesz umieścić ją w kuchence mikrofalowej i podgrzewać przez minutę. Dzięki temu uwolnisz ją od bakterii i możesz używać jej jeszcze kilka dni. Nie licz jednak na to, że ten patent działa w nieskończoność!

Nie unikniemy wszystkich chorób, jednak zachowując czystość w domu możemy bardzo ograniczyć ich występowanie. Poza tym wchodząc do czystego domu po prostu jesteśmy spokojniejsi. Dom to nasz azyl – jeżeli panuje w nim ład i porządek czujemy się bezpieczni.