Chirurgiczne usuwanie znamion — co warto o nim wiedzieć?

Chirurgiczne usuwanie znamion — co warto o nim wiedzieć?

Znamiona to różnorodne nieprawidłowości w strukturze skóry, które z reguły pojawiają się w pierwszych dniach naszego życia. Różnią się one kolorem, rozmiarem, kształtem, czy wyglądem i zwykle nie są one nowotworowe. Z czasem jednak na skórze mogą pojawić się nowe znamiona. Gdy ich kształt, kolor lub inne cechy niepokojąco się zmieniają, wówczas konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?

Niepokojące zmiany na skórze konsultuje się z dermatologiem lub chirurgiem. Obydwoje zdiagnozują zmianę skórną, jednak to drugi specjalista zajmie się jej usunięciem. Chirurgiczne usuwanie znamion Wrocław nie jest jednak trudnym zabiegiem, dlatego nie należy się go obawiać. Co więcej, jest on wykonywany głównie w celach profilaktycznych, które mają za zadanie zapobiec poważniejszym problemom skórnym.

Przebieg takiego zabiegu nie zawsze wygląda tak samo. Różnice wynikają z rodzaju wybranego zabiegu, miejsca wystąpienia zmiany skórnej, jej wielkości, a także stopnia nasilenia zmian. Najczęściej jednak procedura składa się z kilku etapów.

  1. Konsultacja. To właśnie w jej trakcie specjalista dokładnie obejrzy zmianę skórną, a następnie oceni, czy wymaga ona usunięcia. Jeżeli tak, wówczas przechodzi się do etapu planowania zabiegu.
  2. Usunięcie zmiany. W większości przypadków wykorzystuje się w tym celu skalpel, którym wycina się zmianę skórną wraz z jej niewielkim marginesem. Dzięki temu zostaje ograniczone ryzyko rozprzestrzenienia się zmiany. Usunięcie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie należy obawiać się bólu.
  3. Kontrola. Po usunięciu zmiany specjalista kontroluje krwawienie za pomocą elektrokoagulacji, która zapobiega krwawieniu, a następnie zszywa ranę.
  4. Badania i opieka. Po zabiegu specjaliści wykonują niezbędne badania próbki tkanki, które ma na celu potwierdzenie diagnozy. Badanie pozwala również upewnić się w tym, że cały obszar chorobowo zmienionych komórek został usunięty.

Ostatni etap to gojenie rany. Po zabiegu otrzymasz instrukcje dotyczące opieki nad raną. Gdy będzie się ona ładnie goić, to w niedługim czasie szwy zostaną usunięte.

Jak przygotować się do chirurgicznego usuwania znamion?

Chirurgiczne usuwanie znamion nie wymaga jakiś szczególnych przygotowań do zabiegu. Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem, który odpowiednio Cię pokieruje i wszystko wyjaśni.

Tuż przed zabiegiem zadbaj o higienę osobistą. Umyj i oczyść obszar skóry, który będzie poddawany procedurze usunięcia znamienia. W dniu zabiegu unikaj stosowania kosmetyków i pojedź na zabieg — najlepiej w luźnym i wygodnym ubraniu.