Z czego znana jest Świdnica?

Świdnica to blisko 60-tysięczne miasto położone w województwie dolnośląskim, stanowi siedzibę powiatu świdnickiego. Pierwsze wzmianki o mieście dotyczą roku 1243, a wzmianka o tym, że jest to miasto dotyczy roku 1267. Jest to więc wyjątkowo historyczne miasto. To co dzieje się aktualnie w mieście, a więc wiadomości Świdnica warto czerpać z pewnych źródeł, a dobrym przykładem tego jest portal swidnicanews.pl. Co jednak dotyczy kwestii związanych ze sferą turystyczną w mieście? Co warto w tym miejscu zobaczyć?

​Rynek w Świdnicy i budynek ratusza

Pierwszym miejscem do którego warto się udać jest tutejszy rynek. Znajdziemy tutaj między innymi zabytkowe kamienice oraz fontanny, których autorem jest świdnicki artysta Georg Leonhard Weber – rzeźbiarz epoki baroku. Na tle innych budynków znajdujących się na rynku zdecydowanie góruje budowla miejskiego ratusza wraz z charakterystyczną wieżą zegarową. Co ciekawe – sama wieża jest udostępniona dla turystów, więc można się tam udać, aby podziwiać stamtąd panoramę miasta z dostępnego dla każdego tarasu widokowego na wysokości 38 metrów. Sama wieża wraz z iglicą ma wysokość blisko 60 metrów, a jako ciekawostkę warto jeszcze dodać, że w kuli znajdującej się w iglicy znajdują się różnego rodzaju pamiątki umieszczone w roku 2011 przez mieszkańców Świdnicy w trakcie renowacji tego budynku.

​Muzeum Dawnego Kupiectwa

Godnym uwagi miejscem jest Muzeum Dawnego Kupiectwa przy wejściu do którego znajduje się charakterystyczna ławeczka Marii Cunitz. Samo muzeum działa od roku 1967 i jego zadaniem jest propagowanie historii związanej z działalnością kupiecką Świdnicy z zamierzchłych czasów. Można więc obejrzeć tutaj bogatą kolekcję eksponatów nawiązujących do czasów w których prężnie działało kupiectwo w tym mieście. Muzeum jest podzielone na cztery główne sekcje – Dział Dawnego Kupiectwa, Dział Metrologiczny dostępny od 1995 roku, Dział Historii Świdnicy oraz Dział Naukowo-Oświatowy. Największym i najokazalszym eksponatem w muzeum jest makieta Świdnicy, która w ciekawy sposób prezentuje to jak niegdyś funkcjonowało kupiectwo w mieście. Większość rzeczy, które można obejrzeć w muzeum dotyczy handlu oraz handlarzy, można więc zobaczyć tutaj między innymi to jak wyglądała dawna apteka, dawna waluta, izbę karczmy, motocykl i wiele innych ciekawych eksponatów. Umilającą kwestią w trakcie zwiedzania jest możliwość skorzystania z bezpłatnych audio-przewodników, które pozwalają w ciekawy sposób zapoznać się z pełną ofertą tego typu placówki muzealnej.