Salzburg i jego skarby: Hohensalzburg

Salzburg i jego skarby: Hohensalzburg

Piękna Austria może oczarować turystów licznymi atrakcjami, a wycieczki po jej terenie każdemu mogą sprawić wiele radości. Do najchętniej odwiedzanych przez gości z zagranicy miast należy tu Salzburg. Jego zabytki są najlepszą reklamą dla tego miasta, które już dawno zagościło w ofertach niejednego biura podróży. Wśród najciekawszych zabytków tego pięknego miasta znajduje się Hohesalzburg – piękna twierdza biskupia, która dumnie wznosi się nad tutejszą starówką. Przypomina o czasach, gdy Salzburg był jednym z najważniejszych ośrodków religijnych na terenie Austrii oraz stolicą samodzielnego biskupstwa. Władza kościelna aż do okresu wojen napoleońskich przyczyniała się do rozwoju biskupiego miasta, a w gronie licznych pamiątek związanych z biskupami znajduje się m. in. Hohensalzburg – najwspanialszy przykład biskupiej potęgi. Co warto wiedzieć o tej niezwykłej budowli?
Wzniesiona na wzgórzu twierdza biskupia do dziś zachwyca swymi imponującymi rozmiarami, a jej monumentalna bryła jest jednym z symboli Salzburga. Wzniesiona w II połowie XI wieku z woli biskupa Gebharda, została znacznie rozbudowana na przełomie XV i XVI stulecia. Do dziś zachwyca swą średniowieczną formą i historycznymi wnętrzami, dzięki czemu wizyta na jej terenie może się przemienić w pełną wrażeń podróż w czasie. Wśród największych atrakcji tej budowli znajduje się okazała Komnata Książęca. Warto też zwrócić uwagę na dawne koszary i więzienie.
Na terenie tego historycznego obiektu czekają na turystów i nowsze atrakcje. Zwiedzenie tutejszych placówek muzealnych może się okazać ciekawym sposobem na poszerzenie i urozmaicenie programu wycieczki po tym mieście. W jednym z tych muzeów prezentowane są mundury oraz broń. Ta wystawa przypomina o żołnierzach piechoty, którzy w opuszczonej przez biskupów twierdzy stacjonowali aż do 1945 roku. W drugim muzeum można podziwiać zabytki o bardziej sakralnym charakterze. Najważniejszą kolekcję stanowią tu biskupie insygnia oraz gotyckie rzeźby, które mają ogromną wartość artystyczną.