Kołpaki na koła samochodowe – na co zwrócić uwagę?

Kołpaki na koła samochodowe – na co zwrócić uwagę?

Kołpaki na koła samochodowe to często niedoceniana, ale niezwykle istotna część wyposażenia pojazdu. Pełnią nie tylko funkcję estetyczną, nadając autu wyrafinowany wygląd, ale także spełniają ważne zadania techniczne, wpływając na bezpieczeństwo i funkcjonalność samochodu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Do czego służą kołpaki?

Kołpak to osłona, która pokrywa felgę samochodową. Jego funkcje obejmują nie tylko aspekty estetyczne, ale także ochronę śrub, częściowo felgi oraz elementów zawieszenia koła. Materiał, z którego może być wykonany kołpak, to zarówno metal, jak i tworzywa sztuczne. Montuje się go poprzez wciskanie za pomocą zaczepów, przykręcenie śrubami do felgi lub za pomocą opaski zaciskowej. Jak wybrać kołpaki na koła samochodowe

Kołpaki na koła samochodowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze? 

Przed wyborem kołpaków do felg, musimy poświęcić chwilę na ich właściwy dobór. Dobrze dopasowane kołpaki powinny idealnie pasować do felgi. Warto wiedzieć, że najtańsze produkty dostępne na rynku często nie spełniają tego warunku i mogą łatwo odpadać w trakcie jazdy. Ponadto upewnij się, że wybrany model kołpaka nie zasłoni wentyla opony, co może utrudnić późniejsze pompowanie koła.

Pamiętaj, że kołpaki można zamontować jedynie na obręczach stalowych. Felgi aluminiowe nie zapewniają odpowiedniego trzymania kołpaków. Aby poprawić estetykę, warto rozważyć montaż opon na obręczach stalowych, nawet w przypadku uszkodzonych felg. Wybierając kołpaki, musimy zawsze kierować się rozmiarem felgi. Przykładowo, jeśli mamy felgę “szesnastkę”, to odpowiedni kołpak powinien mieć średnicę 16 cali.

Jak zamontować kołpaki?

Kołpak to nie jedynie fragment plastiku; to także stalowy pierścień, pełniący istotną rolę w utrzymaniu wszystkiego na właściwym miejscu. Głównym jego zadaniem jest rozprężanie i stabilizowanie wszystkich punktów montażowych, co znacząco zwiększa pewność montażu kołpaków na felgach stalowych.

Jak krok po kroku zamontować kołpaki? 

Przede wszystkim przed zainstalowaniem kołpaka, musimy zdjąć niepotrzebne pokrywy. Następnie dokładnie oczyśćmy felgi. Kolejno musimy ustawić stalowy pierścień rozprężający w pozycji wycięcia pod wentyl. Wciskamy go do gniazd w rączkach zaciskowych. 

Teraz przykładamy kołpak do felgi, tak aby wejście na wentyl w kołpaku pokrywało się z wentylem na feldze. Umieszczamy kołpak na dolnej części felgi i stabilizujemy go, korzystając z kolana jako podpory. Następnie, delikatnie przyciskamy górne zamknięcie kołpaka, unosząc je palcami od góry w dół, aby włożyć kołpak wewnątrz felgi. Na koniec, równomiernie dociskamy kołpak do felgi na całym jej obwodzie.