Kredyty walutowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Jeszcze kilka lat temu to właśnie tego rodzaju kredyty cieszyły się największą popularnością. Postrzegano je jako doskonałe rozwiązanie, które pozwala znacznie zaoszczędzić. Sytuacja zmieniła się diametralnie, kiedy drastycznie wzrósł kurs franka szwajcarskiego – waluty, w której najczęściej udzielane były kredyty walutowe.

Niższe koszty, ale większe ryzyko

Kredyty walutowe to rozwiązanie, które przez lata postrzegane było jako o wiele korzystniejsze, niż kredyt w walucie polskiej. We frankach szwajcarskich zaciągano przede wszystkim bardzo wysokie kredyty hipoteczne, których spłacanie rozciągnięte jest najczęściej na długie lata. Niższe koszty kredytu to jednak o wiele większe ryzyko. Doskonale obrazu to sytuacja z frankiem szwajcarskim, którego kurs przez lata utrzymywał się na stałym, niskim poziomie, a nagle poszedł drastycznie w górę. W efekcie kredytobiorcy muszą spłacać o wiele wyższe zobowiązanie.

Banki oferujące swoim klientom kredyty walutowe mają obowiązek informowania o wysokim ryzyku tego rodzaju pożyczek. Klienci, którzy dzisiaj stanęli przed koniecznością uniesienia poważnych zmian w kursie, twierdzą oczywiście, że zapewniani byli, iż jest to rozwiązanie bezpieczne i pozbawione ryzyka. Każdy ekonomista powie jednak, że kredyt w obcej walucie nigdy nie daje takiej pewności – kurs zawsze może ulec zmianie, chociażby pod wpływem wydarzeń politycznych i gospodarczych na świecie.

Wyższy kurs, większa rata

Wyższy kurs franka szwajcarskiego sprawił, że osoby, które zdecydowały się na kredyt w tej walucie, muszą co miesiąc wpłacać wyższe raty. Miesięczne obciążenie domowego budżetu mogło wzrosnąć nawet o kilkaset złotych. Jego wysokość jest oczywiście uzależniona od tego, jak duży kredyt zaciągnęliśmy.

Warto również pamiętać, że po drastyczniej zmianie kursu kredytobiorcy są często winni bankom więcej niż w momencie podpisywania umowy kredytowej. Takiego obrotu sprawy z pewnością nikt się nie spodziewał. Dla wielu osób rata stała się za wysoka. Chwilowym rozwiązaniem są wakacje kredytowe, inni zachęcają do przewalutowania kredytu.

Co może popsuć naszą zdolność kredytową, a co może ją poprawić?

Czym jest zdolność kredytowa i czy mamy na nią wpływ? Jak najbardziej! Poniżej opisujemy aspekty, które pozytywnie bądź negatywnie wpływają…

Kolejny bank odmówił Ci udzielenia kredytu? Lepiej poproś o pomoc profesjonalistę!

Brak możliwości uzyskania kredytu bezpośrednio w oddziale kolejnego banku budzi niepokój. Jeśli problem dotyczy również Ciebie, to ewidentnie masz do…

Uważaj na kredytowe pułapki

Uważaj na kredytowe pułapki

Polska jest krajem mocno zadłużonym, chodzi już nie tylko o długi, jakie ma nasze państwo względem obcokrajowych banków, ale także…