Masz negatywną historię w BIK? Spotkałeś się z odmową w banku?
Miałeś w przeszłości problemy ze spłatą kredytu lub odmówiono Ci pożyczki mimo iż nigdy nie wnioskowałeś o żaden kredyt? Zastanawia Cię co to w ogóle jest BIK i jak możesz poprawić swoją zdolność kredytową? W tym artykule znajdziesz kilka podstawowych informacji i dowiesz się jakie są Twoje prawa w świetle aktualnych przepisów.
Biuro Informacji Kredytowej, czyli BIK, to spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie, założona przez Związek Banków Polskich i banki prywatne w roku 1997. Celem działalności jest gromadzenie danych dotyczących historii kredytowej klientów sektora bankowego. Prawo bankowe (art. 105 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997) zezwala na udostępnianie zebranych informacji, stanowiących tajemnicę bankową, instytucjom kredytowym i bankom w zakresie w jakim te dane są potrzebne w procesie przetwarzania informacji w ramach m.in. udzielania pożyczek, poręczeń i gwarancji bankowych oraz do oceny zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy.
Twoja aktywność w sektorze bankowym jest analizowana pod kontem ryzyka kredytowego. Pod pojęciem ‘aktywność’ kryją się wszelkiego rodzaju pożyczki, kredyty a także zakupy na raty.
Jeśli spłacałeś zadłużenia terminowo Twoja historia BIK będzie pozytywna. Jeśli masz zadłużenia lub Twoje płatności wpływały z opóźnieniem Twój potencjalny pożyczkodawca będzie o tym wiedział.
Informacji wymazać nie możesz, ale masz wpływ na ich udostępnianie.
BIK jest administratorem danych, nie ich właścicielem zatem potrzebuje Twojej zgody na rozpowszechnianie informacji. Niestety jeśli Twoja historia BIK jest negatywna tracisz to prawo na 5 lat. Jeśli planujesz kolejny kredyt odczekaj ten okres i napisz wniosek do banku lub instytucji, która udzielała Ci kredytu z prośbą o usunięcie informacji z rejestru BIK. Tym sposobem Twoja historia kredytowa będzie niedostępna dla nowego pożyczkodawcy.
Jeśli jesteś terminowym płatnikiem nie zapomnij wyrazić zgody na przetwarzanie i udostępnianie informacji. Dzięki temu budujesz swoją pozytywną historię BIK. Pamiętaj, że brak danych może działać równie niekorzystnie, co negatywny raport BIK. Mylisz się sądząc, ze dostaniesz kredyt, bo nigdy nie miałeś żadnej pożyczki. Bank woli tych, którzy biorą kredyty i spłacają je regularnie od tych, których terminowości nie może w żaden sposób zweryfikować. Jeśli nie masz historii kredytowej postaraj się zaplanować zakupy w systemie ratalnym lub pożyczkę krótkoterminową. Systematyczne płatności zbudują Twój pozytywny wizerunek konsumenta.