Wpływ witamin na układ nerwowy

Wpływ witamin na układ nerwowy

Witaminy są ważne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Maja one również istotne znaczenie dla naszego mózgu. Sprawdź, jaki jest wpływ witamin na układ nerwowy.

Witaminami odgrywającymi szczególną rolę w usprawnianiu funkcjonowania układu nerwowego są m.in. wit. z grupy B. Wśród nich warte uwagi są:

B1 – wywiera korzystny wpływ na układ serotonino- i adrenergiczny, który uczestniczy w przekazywaniu impulsów nerwowych.

B6 – jej niedobór może powodować różnego rodzaju zmiany neurologiczne, w tym przedwczesne starzenie się neuronów wskutek zaburzeń w syntezie amin katecholowych, zmniejszonej ilości kwasu γ-aminomasłowego (GABA) i zmian składu aminokwasowego w niektórych obszarach mózgu

B3 (niacyna) – jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu i obwodowego układu nerwowego, bierze udział w syntezie kortyzolu, tyroksyny i insuliny

Poza powyższymi witaminami wpływ na układ nerwowy ma także cholina, która występuje głównie w fosfolipidach, takich jak lecytyna (fosfatydylocholina) i sfingomielina. Lecytyna stanowi ponad 50% fosfolipidów pełniących ważną rolę w funkcjonowaniu błon komórkowych, m.in. komórek nerwowych, wpływając na ich przepuszczalność, z kolei sfingomielina stanowi główny składnik mieliny. Według literatury prekursory neurotransmiterów obecne w diecie mogą prowadzić do zwiększenia poziomu neurotransmiterów w mózgu. Cholina jest prekursorem acetylocholiny, transmitera występującego w pęcherzykach synaptycznych i przenoszącego pobudzenie między niektórymi neuronami w ośrodkowym układzie nerwowym. Acetylocholina pobudza komórki rdzenia nadnerczy do wydzielania amin katecholowych: dopaminy, noradrenaliny i adrenaliny. Aminy te stymulują centralny układ nerwowy, wpływając na zwiększenie wydolności psychofizycznej, poprawę pamięci, zdolności koncentracji, poprawę refleksu i łagodzenie stanów depresyjnych.

Ponadto cholina odgrywa istotną rolę w okresie płodowym rozwoju dziecka: buduje błony komórkowe, znacząco wspiera rozwój układu nerwowego, a także dostarcza grup metylowych, które są niezbędne do modulowania ekspresji genów, wpływając tym samym na zdrowie płodu w przyszłości. Udowodniono, że suplementacja choliny w trakcie ciąży korzystnie wpływa na rozwój płodu. Badania demograficzne z udziałem par matek i dzieci wykazały, że dzieci w wieku 7 lat, których matki przyjmowały cholinę w drugim trymestrze ciąży, osiągały lepsze wyniki w teście oceniającym zdolności poznawcze, w tym pamięć i zdolność do nauki. Ponadto, w okresie niemowlęctwa dzięki cholinie znajdującej się w mleku matki rozwija się mózg i cały system nerwowy. Podczas przemiany materii z choliny wytwarza się także acetylocholina (neuroprzekaźnik), która jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Dzięki temu jesteśmy w stanie skoncentrować się przy wytężonym działaniu i wykazać pomysłowością.