W co inwestować w czasie kryzysu?

W co inwestować w czasie kryzysu?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że kryzys gospodarczy jest całkowicie normalnym elementem cyklów ekonomicznych. Jak można w tym czasie nie tylko ochronić, ale również pomnożyć zgromadzone nadwyżki finansowe? W co dokładnie warto zainwestować? Świetnym rozwiązaniem będzie stworzenie portfela inwestycyjnego, dzięki temu można jeszcze bardziej ograniczyć ewentualne ryzyko. 

Akcje

Akcje ulegają przecenom podczas omawianego kryzysu. Zdecydowana większość wystraszonych inwestorów podejmuje decyzję o pozbyciu się ich. W efekcie ceny spadają. Świetnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie tego momentu i kupienie przecenionych papierów wartościowych znajdujących się w dołku. Godny uwagi jest fakt, że część osób decyduje się nawet na wzięcie darmowej pożyczki internetowej, by nabyć akcje. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie zysku bez inwestowania własnych środków. 

Złoto

Nabycie złota jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem w trakcie kryzysu. W momencie, gdy inwestorzy ze względu na zewnętrzne warunki polityczne oraz ekonomiczne nie są zainteresowani lokowaniem nadwyżek finansowych w ryzykowne instrumenty, zdecydowanie zwiększa się popyt na wspomniany królewski kruszec. 

Obligacje skarbowe

Warto wiedzieć, że przeważnie w czasach kryzysów gospodarczych rosną stopy procentowe. Godny uwagi jest fakt, że w Polsce są one ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej z ramienia Narodowego Banku Polskiego. Oczywiście wspomniana sytuacja będzie miała przełożenie na wzrost oprocentowania obligacji skarbowych. Nie można zapomnieć, że są one niezwykle bezpiecznym instrumentem finansowym. 

Waluty obce

Inwestorzy podczas kryzysu podejmują także decyzję o dodaniu do swojego portfela takich walut, jak frank szwajcarski, dolar amerykański czy funt brytyjski. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w momencie, gdy sytuacja ekonomiczna na świecie staje się coraz mniej optymistyczna, kapitał zaczyna wędrować w stronę wspomnianych walut. 

 

Nieruchomości

Należy mieć świadomość, że kryzys gospodarczy może przyczynić się do obniżenia cen nieruchomości w odniesieniu do inflacji. Do takiej sytuacji może dojść w przypadku, gdy bank centralny zdecyduje się na podwyższenie stóp procentowych. W efekcie utraty zdolności kredytowej przez dużą część ludzi, znacznie obniża się ogólnokrajowy popyt na nieruchomości. Może to tym samym doprowadzić do spadku ich cen. Osobom dysponującym odpowiednio dużymi nadwyżkami finansowymi rekomendowane jest wykorzystanie kryzysu gospodarczego do zakupu przecenionego mieszkania, domu czy działki. W najprostszym możliwym ujęciu istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w następnych latach wartości nieruchomości wzrosną.