Trądzik różowaty – przyczyny

Trądzik różowaty – przyczyny

Trądzik różowaty, choć nie jest groźny dla zdrowia nalezy do bardzo nieprzyjemnych dolegliwości typu skórnego. Jego objawy są nieprzyjemne i uciążliwe, towarzyszą mu też liczne niekorzystne zmiany natury estetycznej. Dlatego warto wiedzieć czym charakteryzuje sie trądzik różowaty i jakie są jego objawy, bo jesli wcześnie go rozpoznasz, leczenie najprawdopodobniej zakończy się pełnym sukcesem.

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to schorzenie skórne, które najczęściej występuje u osób dojrzałych – trzy czwarte osób dotkniętych tą przypadłością ma ponad czterdzieści lat. Jednak nei tlyko to różni go od powszechnie występującego trądziku młodzieńczego. W przypadku tej choroby bardzo rzadko pojawiają się pryszcze i ropne wypryski oraz wągry. Jakie są więc objawy? W pierwszej fazie skóra staje się piekąca i swędząca, łatwo ulega podrażnieniom. Pojawia się rumień, czyli zaczerwienienie będące reakcją na zmiany warunków atmosferycznych, a przede wszystkim na działanie wysokich temperatur. Z czasem rumień zaczyna utrzymywać się stale; zaczerwienienia obejmują przede wszystkim nos i policzki. W tych partiach twarzy pojawiają się też pajączki i sine, rozszerzone i popękane naczynka. Dopiero w ostatniej fazie trądziku różowatego do objawów dołączają krostki, najczęściej mające postać grudek pod skórą. U mężczyzn przy zaawansowanym trądziku różowatym może też dojść do deformacji nosa. Zaczynają na nim pojawiać się narośle przypominające kształtem kalafiora, guzki te mają kolor sino czerwony.

U kogo najczęściej występuje trądzik różowaty?

Trądzik różowaty atakuje przede wszystkim osoby dojrzałe, zwykle około czterdziestki. Zaobserwowano też, że trądzik różowaty częściej pojawia się na jasnej, wrażliwej skórze, a więc u osób obdarzonych tak zwanym pierwszym i drugim fototypem skóry – zwykle są to blondyni o błękitnych oczach i porcelanowo jasnej karnacji. Poza pewnymi przypuszczeniami, przyczyny trądziku nie są w pełni znane. Pewne fakty wskazują na podłoże genetyczne; często problem z trądzikiem różowatym występuje wielokrotnie w obrębie jednej rodziny. Poza tym lekarze zaobserwowali, że problemy skórne towarzyszą niektórym zaburzeniom hormonalnym oraz chorobom układu krążenia.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Leczenia trądziku różowatego nie wolno zaniedbać. Sukces gwarantuje jedynie szybkie zgłoszenie się do lekarza – już przy pierwszych objawach, a następnie ścisłe przestrzeganie jego zaleceń. Do dermatologa warto iść, gdy tylko skóra stanie wrażliwa i skłonna do zaczerwienień – lepiej dobrać odpowiednia pielęgnację wcześniej, niż borykać się później z zaawansowanym trądzikiem różowatym. Przy trądziku różowatym stosuje się leczenie zintegrowane, obejmujące preparaty przyjmowane doustnie i działające na skórę od wewnątrz. Zwykle lekarze sięgają po antybiotyki, w kuracji nie stosuje się natomiast sterydów. Ważna jest też witaminowa suplementacja, przede wszystkim witaminami należącymi do grupy B.

Jak pielęgnować cerę z trądzikiem różowatym?

Cera trądzikowa jest bardzo delikatna i wrażliwa. Ważne, by starannie ją oczyszczać delikatnymi preparatami myjącymi. Dobrze sprawdza się do przemywania skóry słaby roztwór kwasu bornego. Cera z trądzikiem różowatym potrzebuje też nawilżania. Niezbędne są preparaty maksymalnie naturalne, najlepiej na bazie wód termalnych, a więc apteczne. Warto sięgać po serie dla skóry z problemami naczynkowymi. Elementem codziennej pielęgnacji musi być też używanie kremów z wysokimi filtrami. Promienie słoneczne zawsze są szkodliwe, ale w przypadku problemów z trądzikiem różowatym mogą wywołać prawdziwą katastrofę.

Czego unikać przy trądziku różowatym?

Przy trądziku różowatym nalezy unikać wszystkiego, co mogłoby doprowadzić do zaostrzenia stanu skóry. Przede wszystkim nalezy uważać na ekstremalne temperatury i zmiany warunków zewnętrznych. Na skórę źle wpływa też intensywne uprawianie sportu i sauna. Z diety warto wyeliminować ostre przyprawy, dania nie powinny też b być zbyt gorące, ani bardzo zimne.