Regały na wino – jakie wybrać i co warto wiedzieć?

Regały na wino – jakie wybrać i co warto wiedzieć?

Wino to trunek szlachetny, mogący pochwalić się bardzo długą historią. Wyróżnić możemy wiele rodzajów wina, co związane jest z licznymi gatunkami winorośli, które są niezbędne do powstania wina gronowego oraz kulturami, które zajmowały się jego produkcją. Proces wytwórczy archeologowie zauważyli w wielu cywilizacjach w różnych częściach świata. Dziś wino uchodzi za napój alkoholowy będący jednym z najpopularniejszych na całym świecie i tak jak przed tysiącleciami i wiekami, tak dziś od odpowiedniego sposobu przechowywania zależy jego smak, aromat i inne właściwości. Dowiedz się, jak przechowywać wino oraz jaki regał na wino wybrać, aby nie straciło ono swoich walorów.

Wino odgrywało ważną rolę w społeczeństwach od zarania ludzkości

Najstarsze ślady świadczące o wytwórstwie wina pochodzą z obszarów dzisiejszej Gruzji, skąd prawdopodobnie pochodzą również winorośle. Gruzja uważana jest za kolebkę winiarstwa, a tamtejsze tradycje liczą wiele tysięcy lat. Samo przywiązanie do wina, jako wręcz narodowego napoju sprawia, że ciągła dbałość o jakość, smak i pozostałe walory plasuje gruzińskie wino wśród najlepszych na świecie. Wino w starożytności produkowano także na Bliskim Wschodzie, Starożytnej Grecji i Egipcie oraz w Cesarstwie Rzymskim. Było ono nie tylko trunkiem obecnym na wszelkiego rodzaju uroczystościach i dodatkiem życia codziennego, ale pełniło również funkcje religijne. W Starożytnej Grecji organizowano słynne Dionizje – festiwal ku czci boga wina Dionizosa, zaś w Rzymie Bachanalia. Funkcja kultowa wina zachowała się do dnia dzisiejszego w różnych religiach, w tym obrzędach chrześcijańskich.

Odpowiednie przechowywanie wina jest bardzo ważne

Niepowtarzalne, a czasem zaskakujące właściwości wina niestety bardzo łatwo stracić podczas nieodpowiedniego przechowywania. Już od początków winiarstwa przykładano dużą wagę do tego, aby zachowywać walory trunku jak najdłużej. Wykorzystywano w tym celu specjalne pojemniki służące do transportu, a także zabezpieczania go przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Większość gatunków wina dojrzewa przez cały czas, dlatego warto zadbać o to, aby ten proces nie został zakłócony. Wino należy przechowywać w ciemnym miejscu, w miarę chłodnym oraz o umiarkowanej wilgotności (ok. 70%).

Najlepszą temperaturą dla win są wartości od 14 do 18°C. Kiedy wino leżakuje w temperaturze niższej mogą wytrącać się kryształki zwane winianami, zaburzające estetykę trunku. Z kolei wysokie temperatury mogą doprowadzić do jego przedwczesnego zepsucia. Podobnie do nieodwracalnej utraty cech napoju mogą doprowadzać ciągłe i nagłe zmiany temperatury wewnątrz pomieszczenia, w którym znajdują się stojaki na wino. Naturalne oraz sztuczne oświetlenie może prowadzić do szybkiego utleniania, dlatego zastanawiając się nad kupnem regału na wino warto dopasować jego charakterystykę do pomieszczenia, w którym będziemy przechowywać trunek. Butelki zamknięte korkiem powinny być ułożone pod lekkim kątem lub przechowywane na „leżąco”, aby ciecz stale dotykała korka, co zatrzyma proces jego wysychania i kruszenia. W tym przypadku świetnie do przechowywania sprawdzi się właśnie dobry regał na wino.

Regał na wino – co trzeba wiedzieć przed zakupem?

Myśląc nad kupnem regału na wino warto przede wszystkim pomyśleć o miejscu, w którym go ustawimy. W związku ze specyficznym mikroklimatem, które uwielbia wino naturalnym pomieszczeniem do jego przechowywania wydaje się piwnica. Jednak posiadając okazałą kolekcję lub zwyczajnie chcąc mieć łatwiejszy dostęp do wina chętnie ustawiamy stojaki na wino w salonach. Warto tu nadmienić iż błędem jest przechowywanie wina w kuchni, szczególnie małej, która szybko się nagrzewa podczas gotowania lub pieczenia, co wpływa na utratę walorów trunku.

Regały na wino muszą być stabilne, gdyż napój nie lubi wstrząsów. Wstrząsy zmniejszają elastyczność korka, co prowadzi do rozszczelnienia butelek i dostania się do środka tlenu przyspieszającego starzenie alkoholu. Warto więc zaopatrzyć się w solidny stojak na wino, a zarazem wybrać dla niego miejsce, które nie będzie narażone na potrząsanie. Sam charakter regału na wino jest wyjątkowo ważny. Jak już wspomniano, wino powinno być przechowywane w pozycji leżącej lub nachylone pod niewielkim kątem. Ma to związek zarówno z zachowaniem elastyczności korka, ale również klarownością napoju. Butelki w pozycji lekko nachylonej będą wspomagać koncentrację osadów w jej dolnej części.

Kolejną istotną rzeczą dla kolekcjonerów i osób ceniących wino jest odpowiednia prezentacja. Posiadając wyjątkowe okazy w naszej kolekcji dobrze jest, aby cieszyły one oko bez konieczności ciągłego wyciągania ich z półki i tym samym potrząsania. Dobrze więc wybrać odpowiedni design regału na wino, który jednocześnie wpasuje się w charakter pomieszczenia, w jakim będzie się on znajdować.

Najczęstsze błędy w przechowywaniu wina

Nieodpowiednie przechowywanie wina może skutkować nieodwracalnymi zmianami, przez które wino straci swoje walory. Do najczęstszych błędów zalicza się przechowywanie go w niskich temperaturach na przykład w lodówce, ale także w zbyt wysokich, co z kolei doprowadza do jego skwaśnienia. Niestety częstą praktyką jest też stawianie wina w pionie, a także niezamykanie otwartej butelki i wystawianie wina na reakcję z otoczeniem, prowadzące do szybkiego utleniania i gromadzenia się zanieczyszczeń. Wyjątkiem w dbaniu o orientację butelki jest wino młode, które może swobodnie stać w pozycji pionowej. Młode wino należy konsumować w miarę szybko po zakupie, aby nie straciło swoich właściwości, natomiast sam czas przechowywania zależy od rodzaju wina. Aby w odpowiedni sposób zaopiekować się trunkiem zdecydowanie warto zaopatrzyć się w dobry regał na wino.