Poznaj bliżej miasto Jaworzno

Poznaj bliżej miasto Jaworzno

Jaworzno to około 90-tysięczne miasto na prawach powiatu położone w południowej Polsce, administracyjnie należące do województwa śląskiego. Miasto otrzymało prawa miejskie dopiero w roku 1901. Natomiast nazwa miasta pochodzi od drzewa nazywanego po słowiańsku jawor, które licznie występuje na obszarze miasta. Mieszkańcy miasta poszukujący wiadomości Jaworzno powinni odwiedzić portal infojaworzno.pl Z czego tak naprawdę znane jest miasto Jaworzno i jakie ciekawe miejsca zachęcają do tego, aby go odwiedzić?

​Park Gródek

Jednym z najpopularniejszych miejsc, głównie odwiedzanych przez mieszkańców, ale także przez przyjezdnych, jest miejsce zwane Park Gródek. Część parku stanowi rekultywowany obszar starego kamieniołomu, gdzie można odpocząć nad niewielkim zbiornikiem wodnym. Znajdują się tutaj również liczne szlaki spacerowe, altanki i kilka ciekawych miejsc widokowych.

​GEOsfera Jaworzno

Geostrefa to interesujący park, który powstał na terenie byłego kamieniołomu. Unikatową wartością tego miejsca jest to, że powierzchnia tego parku składa się z elementów dna morskiego sprzed milionów lat. Znajduje się tutaj ścieżka sensoryczna oraz edukacyjna, która idealnie sprawdzi się dla osób zainteresowanych światem roślin i zwierząt obejmujących nawet informacje o dinozaurach. Miejsce bardzo często wybierane jest na spacery przez mieszkańców.

​Zalew Sosina w Jaworznie

Popularne kąpielisko Sosina to miejsce, które cieszy się szczególnie dużą popularnością w czasie cieplejszych dni. Jest to sztuczny zbiornik, który powstał po tym jak zakończono przemysłowe wydobycie piasku. Dostępne jest tutaj strzeżone kąpielisko, piaszczysta trawa, a także boiska do uprawiania sportu, w tym siatkówki plażowej. Osoby chcące popływać mogą skorzystać z wypożyczalni sprzętu kajakowego i rowerków wodnych. Ciekawym elementem otoczenia jest znajdujący się tutaj amfiteatr. Miejsce jest też licznie odwiedzane przez wędkarzy. Warto też zauważyć, że na środku jeziora znajduje się niewielka wyspa. Stanowi ona rezerwat dla znajdującego się tam ptactwa wodnego.

​Muzeum Miasta Jaworzna

Muzeum, które powstało w roku 1972 ma do zaoferowania około 1 700 eksponatów nawiązujących do historii Jaworzna oraz jego zasłużonych mieszkańców. Znajduje się tutaj także ekspozycja związana z historią górnictwa i kopalniami, które działały na jego obszarze. Znajduje się tutaj również bogata kolekcja obiektów etnograficznych, która w interesujący sposób pokazuje kulturę ludową miasta oraz sztukę związaną z religią. Można także poznać historię oraz kulturę jaworznickich Żydów, którzy byli mieszkańcami miasta przez prawie 200 lat.