Microblading brwi – na czym polega, jak długo się utrzymują się efekty i ile kosztuje ten zabieg?

Microblading brwi – na czym polega, jak długo się utrzymują się efekty i ile kosztuje ten zabieg?

Podobają Ci się mocniej zarysowane i podkreślone brwi, ale niestety matka natura takowymi Cię nie obdarzyła i każdego dnia spędzasz przynajmniej kilka minut na doprowadzeniu ich do pożądanego stanu? W takim razie być może zainteresuje Cię cieszący się coraz większą popularnością microblading brwi, czyli gwarantujący naturalny efekt makijaż permanentny. 

Jak przebiega cały proces, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do tego zabiegu i ile utrzymują się efekty microbladingu? Odpowiedzi na te oraz kilka innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

Microblading a tradycyjny makijaż permanentny

Zasadniczą różnicę można zauważyć już choćby przyglądając się akcesoriom wykorzystywanym podczas obu wspomnianych zabiegów – o ile w przypadku makijażu permanentnego niezbędny jest specjalnie zaprojektowana maszynka, tusz oraz kartridże, o tyle microblading nie objedzie się bez mikroostrza składającego się z 7, 9 bądź nawet 14 kolejno ułożonych obok siebie igiełek oraz pióra służącego do precyzyjnego rysowania poszczególnych włosków.

Równie istotną dyferencją jest zaskakująco naturalny efekt końcowy, którym niestety nie może pochwalić się klasyczny makijaż permanentny brwi, zwłaszcza jeżeli jest nieprawidłowo wykonany. Nowoczesna metoda piórkowa brwi (microblading) umożliwia wybór najbardziej optymalnej grubości “sztucznych” włosków, a także zapewnia całkowitą dowolność jeżeli chodzi o ich ułożenie oraz kierunek. Nic więc dziwnego, że zdobywa on sobie coraz większą rzeszę fanek oraz fanów na całym świecie.

Na czym polega microblading brwi?

Najprościej mówiąc jest to zabieg pozwalający na trwałe podkreślenie brwi, który ma na celu wzmocnienie oprawy twarzy nadanie jej wyrazistości. Cały proces microbladingu rozpoczyna się od kwalifikacji do zabiegu, a więc szczegółowego wywiadu medycznego, w którym osoba zainteresowana taką formą poprawy urody powinna poinformować kosmetyczkę bądź kosmetologa o wszelkich zażywanych na stałe lekach, a także chorobach przewlekłych oraz innego rodzaju dolegliwościach, które mogłyby stanowić przeciwwskazanie do wykonania brwi metodą piórkową.

Po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań można przejść do kolejnego etapu, a więc doboru prawidłowej barwy pigmentu jakim mają być wykonane brwi (który powinien zostać odpowiednio dopasowany do koloru włosów) oraz posmarowania brwi specjalistyczną maścią o działaniu znieczulającym. Następnie w ruch idą szablony oraz kredki, za pomocą których kosmetyczka rysuje kontury brwi, które następnie zostaną wypełnione. Po całkowitym wyschnięciu maści można bez obaw przejść do tzw. grande finale, a więc nacięcia skóry w konkretnych miejscach za pomocą mikroostrza, a następnie zaaplikowania w nie wybranego wcześniej pigmentu, który tworzy efekt naturalnych, cienkich włosków.

W zależności od stopnia skomplikowania całość może trwać 1-2 godzin, choć co warto podkreślić pośpiech nie jest tutaj wskazany, gdyż może mieć on wpływ na pogorszenie efektów i niezadowolenie zarówno osoby wykonującej microblading, jak i samej zainteresowanej/samego zainteresowanego.

microblading brwi?

Wskazania oraz przeciwwskazania do makijażu permanentnego brwi

Czy każdy może poddać się microbladingowi? Niestety nie, tak jak każdy inny zabieg, również w tym przypadku możemy mówić o co najmniej kilkunastu przeciwwskazaniach, które jednoznacznie uniemożliwiają skorzystanie z tej formy makijażu permanentnego, ponieważ mogłoby się to wiązać z pogorszeniem stanu zdrowia lub/i znacznie słabszym efektem całego zbiegu.

Wskazania do microbladingu brwi:

 • posiadanie jasnych i rzadkich brwi pozbawionych gęstości,  
 • pogorszony stan oraz wygląd brwi na skutek starzenia się organizmu,
 • utracenie brwi na skutek chemioterapii (Uwaga! Z metody tej można skorzystać dopiero pół roku po zakończeniu leczenia),
 • brak czasu na codzienne malowanie brwi oraz niezbędnych do tego celu umiejętności, 
 • alergia na kolorowe kosmetyki do brwi,
 • łysienie plackowate bądź całkowite,
 • asymetria brwi,
 • chęć zakrycia blizn w obrębie brwi,

Przeciwwskazaniem do wykonania brwi metodą piórkową jest za to:

 • uczulenie na lidokainę.
 • uczulenie na epinefrynę,  
 • ciąża oraz okres karmienia piersią,
 • aktywna choroba nowotworowa (zgodnie z wcześniej podanymi informacjami microblading może zostać wykonany najwcześniej dopiero po upływie 6 miesięcy od wyleczenia),
 • hemofilia,
 • padaczka, 
 • stan zapalny,
 • atopowe zapalenie skóry,
 • cukrzyca,
 • aktywna opryszczka,
 • skłonność do powstawania bliznowców,
 • choroby bakteryjne, grzybicze oraz wirusowe.

Microblading brwi – ile utrzymują się efekty?

Tutaj bardzo dużo zależy zarówno od umiejętności samej kosmetyczki, jak i jakości barwnika, który wykorzystany został do wykonania brwi metodą piórkową. Jeżeli tuż po zabiegu nie widzisz drastycznej zmiany (oczywiście na korzyść), to wbrew pozorom wcale nie oznacza to, że padłaś ofiarą oszustwa. Pierwsze efekty microbladingu widoczne są bowiem dopiero po tygodniu od zabiegu, gdy zastosowany pigment staje się mniej intensywny i nabiera właściwego odcienia. Finalny skutek zobaczyć można po 2-3 tygodniach od terminu zabiegu i to właśnie wówczas (jeżeli oczywiście istnieje taka konieczność) można umówić się na korektę, czyli zabieg uzupełniający mający na celu poprawę ewentualnych niedociągnięć oraz wzmocnienie konturu lub wyglądu “nowych włosków”, a także ich zagęszczenie.

Jeżeli chodzi o długość utrzymywania się efektów microbladingu brwi, ogromny wpływ na szczegółowe wartości ma tutaj rodzaj skóry osoby, która skorzystała z tejże techniki. Nie da się bowiem ukryć, że odmienną trwałością będzie charakteryzować się skóra tłusta, a zupełnie inną np. wrażliwa. Ogólnie przyjmuje się zasadę, że rezultaty powinny utrzymywać się 7-12 miesięcy, tak więc są one znacznie krótsze niżeli te typowe dla tradycyjnego makijażu permanentnego. Warto zaznaczyć fakt, że dużo zależy również od prawidłowej pielęgnacji brwi, do zasad której powinna stosować się każdy kto choć raz skorzystał z microbladingu.

Jak dbać o brwi po zabiegu? – najważniejsze wskazówki dotyczące pielęgnacji

Aby całość zagoiła się bez zbędnych komplikacji i finalny efekt spełnił nawet najbardziej wygórowane oczekiwania warto przyłożyć wagę do właściwej pielęgnacji po zabiegowej, która ma na celu zarówno ochronę skóry, jak i samych brwi. Bezpośrednio po wykonaniu microbladingu NIE należy więc:

 • czesać brwi, 
 • nakładać na nie kremu, fluidu bądź innego rodzaju kosmetyków,
 • drapać ani też co gorsza skubać brwi,
 • przeczesywać brwi dedykowanym do tego celu grzebykiem/szczoteczką,
 • wykonywać demakijażu z włączeniem obrębu brwi, 
 • moczyć brwi przez pierwszych 48 h, 
 • korzystać z basenu, sauny oraz solarium. 

Decydując się na microblading warto jest zawczasu ubezpieczyć się w maść z alantoioną – może to być zarówno specjalistyczny preparat dedykowany do pielęgnacji tatuaży, jak i jedna z klasycznych pozycji znajdujących się w niemal każdej, domowej apteczce, czyli Alatan, maść z witaminą A bądź Bephanten. Wybrany produkt należy wcierać w brwi przez 7-14 dni np. co 5-6 godzin, jednak nie wcześniej niżeli po upływie ok. 3 godzin od zakończenia zabiegu.

microblading brwi?

Ile kosztuje microblading brwi?

Wiesz już na czym polega microblading, jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do zabiegu, a także ile utrzymują się jego efekty. W takim razie to już najwyższa pora aby poruszyć jeszcze jedną, równie istotną kwestię, a mianowicie cenę microbladingu. Ile więc kosztuje wykonywanie brwi metodą piórkową? Wszystko zależy m.in. nie tylko od renomy salonu, ale również liczby dostępnej konkurencji oraz jakości preparatów, które wykorzystywane są do tego zabiegu. Przyjmuje się, że cena microbladingu powinna mieścić się w widełkach cenowych 500 do nawet 1200 złotych.

Niepolecaną praktyką jest tutaj oszczędzanie, gdyż zbyt korzystna cena może niestety wiązać się z licznymi, nieprzyjemnymi niespodziankami, a nieprawidłowo wykonane brwi naprawdę ciężko będzie Ci ukryć. Ponadto “zaoszczędzone” pieniądze szybko będziesz musiała/musiał wydać na poprawę dzieła, które nigdy nie powinno ujrzeć światła dziennego. Poszukując dobrego salonu/gabinetu kosmetycznego weź pod uwagę opinie byłych oraz obecnych klientów, którzy z pewnością zamieszczą stosowny komentarz w Internecie.